Београд, 22. јун 2007. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да ће приоритети овог министарства бити реформа пензионог система и помоћ најугроженијим слојевима становништва.
 |
 |
 |
Зоран Мартиновић, Љиљана Лучић, Расим Љајић и Снежана Лакићевић-Стојачић |
Љајић је на првој конференцији за новинаре откада је изабран на функцију министра рада и социјалне политике истакао да је у процесу реформи пензионог система потребно наћи решење које ће одговарати пензионерима, али и бити у складу са економским могућностима државе.
Он је указао на то да се мора пронаћи решење којим пензије неће бити сведене на ниво социјалне категорије, док се с друге стране мора имати у виду да систем дугорочно мора бити економски одржив.
Анализе ће показати који то систем може да задовољи минимум егзистенције за 1,5 милиона пензионера у земљи, навео је министар и подсетио на то да важећи закон предвиђа да 2009. године усклађивање буде 100 одсто са трошковима живота, што би према прорачунима значило да би пензије тада износиле 138,5 евра, што је неприхватљиво.
Наводећи основне принципе којим ће се руководити Министарство у наредном периоду, Љајић је нагласио да ће циљ пре свега бити помоћ најсиромашнијем становништву, старим особама, деци без родитељског старања, избеглим и расељеним лицима и особама са инвалидитетом.
Циљ је да побољшамо квалитет и достојанство људског живота, али и да повратимо поверење грађана у институције, указао је министар.
Према његовим речима, једнаке шансе за све, борба против дискриминације и равноправно подношење терета транзиције такође су циљеви и принципи Министарства у предстојећем мандату.
Љајић је истовремено најавио да ће у наредна два месеца ресорно министарство ратификовати Европску социјалну повељу, као једну од обавеза које је Србија преузела чланством у Савету Европе.
Такође, предстоји и потписивање Међународне конвенције о правима особа са инвалидитетом, најавио је он и додао да ће 2. јула бити одржана прва седница Социјално-економског савета Владе Србије у новом саставу.
Говорећи о области рада и запошљавања, Љајић је истакао да је Министарство већ припремило предлоге за измене Закона о раду и да очекује и предлоге социјалних партнера, синдиката и послодаваца.
Оно што није функционисало у пракси треба мењати, а о томе ће се расправљати на некој од наредних седница Социјално-економског савета, рекао је министар рада и социјалне политике.
Државни секретар Министарства Зоран Мартиновић прецизирао је да укупан буџет Министарства за ову годину износи 70 милијарди динара, што је за 15 одсто више у односу на прошлу годину.
Мартиновић је објаснио да ће приближно 60 одсто ових средстава бити намењено исплати накнада за борачко-инвалидску заштиту, заштиту породице и деце, као и за социјалну помоћ угроженим категоријама становништа.
Он је указао на то да број лица која добијају новчане накнаде износи 800.000 и да је значајно повећан у односу на прошлу годину, у неким секторима и до 40 одсто.
Државни секретар Министарства Љиљана Лучић рекла је да ће се наставити са развијањем мреже социјалних услуга и институција, као што су мреже дневних боравака за лица са сметњама у развоју, кућне неге и помоћи, побољшању квалитета услуга у центрима за социјални рад.
Државни секретар Министарства Снежана Лакићевић-Стојачић најавила је да ће 52 инспектора током следеће недеље по окрузима у Србији проверавати безбедност на раду и рад на црно.
Лакићевић-Стојачић је објаснила да је циљ ове акције побољшање безбедности рада на градилиштима и смањење броја запослених који раде на црно, уз напомену да ће инспектори обићи Јужнобачки, Сремско-мачвански, Јужнобанатски, Средњебанатски, Браничевски и Подунавски округ, као и сва три одељења Града Београда.
Према њеним речима, Министарство неће реаговати само на последице већ и превентивно, а једна од обавеза је да се безбедност и здравље на раду подигну на највиши степен и смањи рад на црно.
Она је изразила незадовољство до сада постигнутим степеном социјалног дијалога и најавила да ће један од најважнијих задатака у наредном периоду бити успостављање добре сарадње између Владе, синдиката и послодаваца.