Београд, 22. јун 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић отворио је јубиларни хиљадити састанак амбасадора 47 земаља чланица Савета Европе, који се данас одржава у Београду.
Јеремић је отварајући овај највећи дипломатски скуп који ће бити организован у Београду у оквиру шестомесечног председавања Србије СЕ истакао да би целокупан напредак и просперитет, постигнут у последње време у региону, могао бити упропашћен уколико једино преостало питање, статус Косова и Метохије, не буде решено на праведан и компромисан начин.
Он је нагласио да би наметање независности Космета не само против воље Србије него и мимо Савета безбедности УН поставило опасан преседан, и упозорио на то да би у том случају Пандорина кутија етничких и верских проблема била отворена.
Тај преседан не би угрозио само југоисточну Европу него и друге регионе, рекао је министар и додао да је Косово и Метохија европски проблем и да заједно морамо постићи европско решење.
Такође, Јеремић је оценио да се до решења мора доћи на исправан начин и поручио да је то једини пут за одрживу, демократску будућност Космета, остатка Србије, западног Балкана и читаве Европе, уз напомену да то решење не може бити независност.
Према његовим речима, прикључење ЕУ није само циљ него централни, стратешки приоритет Србије.
Данашњем састанку председава амбасадор Србије при СЕ Слађана Прица, а учесницима скупа обратио се и председник Србије Борис Тадић.
Главна тема састанка је "Стање демократије у Европи – улога Савета Европе", а предвиђено је обраћање генералног секретара СЕ Терија Дејвиса, представника Парламентарне скупштине СЕ, известиоца за питање демократије Андреаса Гроса и комесара СЕ за људска права Томаса Хамарберга.
У оквиру састанка, заменик министра иностраних послова Бугарске Тодор Чуров говориће о приоритетима овогодишњег председавања своје земље Процесу сарадње у југоисточној Европи.
На састанку ће бити усвојена декларација чији је циљ да се још једном потврди значај очувања и унапређења основних вредности Савета Европе – демократије, људских права и владавине права, али и договора који су у том контексту постигнути на претходним самитима и министарским састанцима СЕ.
Амбасадори Савета Европе боравак у Београду окончаће у суботу пријемом код председника Скупштине Србије Оливера Дулића, а учествоваће и на манифестацији "Сви различити, сви једнаки".
Србија је шестомесечно председавање Савету Европе преузела 11. маја, а средином новембра ту улогу преузеће Словачка.