Београд, 20. јун 2007. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да укупан буџет за туризам за ову годину износи 4,08 милијарди динара, што је 3,5 пута више од прошлогодишњег, а уједно је и до сада највећи буџет намењен развоју туризма у нашој земљи.
Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, истакао да је туризам важан сектор у Министарству које предводи, због чега ће бити настављена реализација Националне стратегије развоја туризма Србије до 2015. године.
Он је саопштио да је девизни приход од овог сектора у првом тромесечју 2007. године већи за 23 одсто у односу на исти период прошле године, и подсетио на то да је до краја априла у Србији боравило 614.000 туриста који су остварили више од два милиона ноћења.
Такође, министар је навео да је девизни приход од туризма прошле године износио више од 409 милиона долара, односно 34 одсто више него 2005. године, и изразио очекивање да ће до краја године приход од туризма бити већи од 500 милиона долара.
Наш циљ је да до краја мандата нове владе овај приход буде већи од од милијарду долара, нагласио је Динкић и указао на то да ће држава у наредном периоду наставити да улаже у развој туристичке инфраструктуре, док се од приватног сектора очекују улагања у развој угоститељских објеката.
Према његовим речима, приоритет ће имати улагања у инфраструктуру за развој планинског, речног, језерског и бањског туризма, у шта ће бити уложено приближно три милијарде динара, при чему ће се подједнако водити рачуна о националним и локалним пројектима.
Динкић је рекао да ће јавно предузеће "Скијалишта Србије" инвестирати 15 милиона евра у модернизацију и изградњу нове скијалишне структуре на Златибору, Копаонику, Дивчибарама и Старој планини.
Најважнији је мастер план за Стару планину, који ће у бити финализиран у првој недељи јула, а укупна улагања у наредних пет година износиће више од 600 милиона евра, указао је министар и додао да ће се тражити страни инвеститори који ће градити на овој планини.
Он је нагласио да ће за модернизацију и изградњу инфраструктуре на Дунаву бити издвојено 7,5 милиона евра, док је приближно 9 милиона евра намењено за микрокредите за повећање квалитета угоститељске понуде, а средства из буџета биће издвојена и за развој конгресног туризма.
Говорећи о приватизацији хотела, министар је најавио да ће до 1. јула бити завршена стратегија приватизације "Генекса" и "Генекс" хотела, који ће бити одвојено понуђени на продају.
Динкић је изразио очекивање да ће до краја године бити одржана аукција за "Генекс" хотеле у Београду и за "Генекс" хотел на Копанику и додао да ће метод приватизације "Генекса" бити метод продаје имовине, односно продаваће се имовина без дугова, а потом ће се из осталих прихода намиривати повериоци.
Такође, планирано је да се са Дирекцијом за имовину покрене тендер за изградњу првог "велнес" хотела на Копаонику, на локацији некадашњег хотела Бачиште, јер је то земљиште сада неискориштено, указао је министар.
Он је најавио и приватизацију хотела „Славија“ и нагласио да ће са представницима "Дунав осигурања", који су продали хотел "Југославија", проверити да ли купац овог хотела испуњава обавезе и уколико их не испуњава, преузеће све да тај уговор буде раскинут.
Државни секретар за туризам Министарства економије и регионалног развоја Горан Петковић прецизирао је да је пројектовано 11 мастер планова који ће бити реализовани до краја септембра, при чему ће на њиховој промоцији радити познате светске маркетиншке агенције.
Петковић је истакао да је у току и рад на изменама Закона о туризму и израда закона о бањама, и најавио интензивирање рада туристичке инспекције која је прошле године интервенисала у 143 случаја, при чему је четири милиона динара враћено грађанима од туристичких агенција.
Истовремено, он је додао да ће се радити и на регулисању имовинско-правних односа јер је то представљало проблем страним инвеститорима.