Београд, 14. јун 2007. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да нигде у свету не постоје механизми да се спречи могућност да операција доведе до нежељеног исхода, али ризик од оваквих догађаја може да се сведе на најмању могућу меру.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог интервјуа.
Механизми Министарства да се спрече догађаји попут смрти трогодишње Ање Граховац:Ризик од оваквих догађаја може да се сведе на најмању могућу меру. То подразумева уређивање система и доношење прописа које морају да поштују сви актери у здравству. Болница за пластичну хирургију "Перфекта" и Офталмолошка ординација "Илић" прекршиле су не само закон него и медицинску етику. Тим који уђе у салу болнице за пластичну хирургију да детету оперише катаракту дубоко је прекршио медицинску етику и мора да одговара свако пред својом професионалном комором.
На који начин лекар може да буде санкционисан за учињену стручну грешку: Стручне грешке у медицини санкционишу се кроз правосудни систем, а ја могу да говорим само о етичкој димензији. Сваки етички одбор неке стручне коморе може да расветли да ли је неко прекршио медицинску етику или није. Таква осуда има с једне стране моралну, а са друге фактичку снагу која доводи у питање лиценцу. Ми још немамо лиценце, али то не искључује могућност да Етички комитет дâ свој суд.
Да ли Српско лекарско друштво има обавезу да разматра овакве случејеве: Наравно да Српско лекарско друштво има обавезу и одговорност да разматра понашање сваког свог члана. Сигуран сам да је у случају Ање Граховац прекршена етика, и сама чињеница да неко у сали болнице за пластичну хирургију оперише катаракту, довољна је да се тај поступак разматра. Не говорим сада о смртном исходу јер ниједна реч, нажалост, не може да врати живот девојчици. Али смртни исход, такође, мора да буде разматран као чињеница иза које може, али не мора, да постоји стручна грешка. У овом случају има околности које указују на могућност постојања стручне грешке и због тога је покренута кривично-правна процедура.
На који период су затворене "Перфекта" и ординација "Илић":На четири месеца. То је привремена мера коју у оваквим случајевима прописује закон, а касније ћемо видети.
Које су тренутно највеће мањкавости нашег здравства:Највећа слабост система је то што је грађанин повремено у том систему изгубљен. Међу зградама које се обнављају, међу апаратима који су углавном бољи него раније, међу људима који много више могу и имају већу награду за то што раде, пацијент још није средиште система. Наш приоритет је да га ту поставимо, да он зна која су његова права у том систему и да зна начине како да се за та права избори.
Досадашњи резултати у области здравства:У здравству је до сада уложен огроман напор и резултати су велики. Смањили смо оболевање од активне туберкулозе, двоструко смањили смртност од акутног инфаркта у коронарним јединицама, преполовљене су листе чекања, лекови и услуге су доступнији, а и даље ћемо ширити права из здравственог осигурања. До 2011. године у здравство ће бити уложено 500 милиона евра.
Има ли Министарство довољно потенцијала за ефикаснију контролу приватне праксе:Сигурно да то захтева бољу контролу и ми ћемо сада интензивно да радимо на томе. Контрола није само питање инспектора већ и оспособљеност и учешћа комора. Лекарска комора је још у формирању, али има неке органе и ништа је не спречава да у овом тренутку направи евиденцију чланова и изда прву лиценцу. То ће морати да учини до краја године.