Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Ове године дефицит у државној каси мањи од планираног

Ове године дефицит у државној каси мањи од планираног

Београд, 14. јун 2007. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да ће дефицит у државној каси износити приближно 0,5 одсто бруто домаћег производа, док је оквирно утврђено да редовни приход у државној каси, дакле без прихода од приватизације, буде 581 милијарда динара.

Фото: Танјуг
Цветковић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Глас јавности" истакао да је раније најавио да би дефицит могао да износи од један до 1,5 одсто бруто домаћег производа, али како се приближило коначно уобличавање предлога буџета за ову годину, он ће износити знатно мање односно приближно 0,5 одсто.

Он је навео да је идеја да се расходи уклопе у поменуте приходе и да буџет буде избалансиран, и нагласио да је кључни циљ да се не подгрева тражња и не нарушава постигнута макроекономска стабилност, као и да се у будућности размишља о смањењу јавне потрошње.

Када је реч о платама у јавном сектору, министар је прецизирао да се за њих издваја четвртина буџета јер су у односу на претходну годину повећане у просеку за 22–23 одсто, а из државне касе их прима, укључујући и Војводину, 258.000 људи.

Према његовим речима, само по основу повећања плата у буџету ће бити издвојено 28 милијарди динара више него у 2006. години, при чему непроменљиву ставку чине и редовни капитални издаци који износе приближно 25 милијарди динара.

За Национални инвестициони план (НИП), који је сада укључен у буџет и који ће се финансирати из редовних прихода, издвојено је 40 милијарди динара, док ће за буџет Војводине бити издвајано седам одсто из републичког буџета, објаснио је Цветковић.

Он је подсетио на то да је за Војводину прошле године издвојено 26 милијарди динара, док ће ове године та покрајина добити више од 40 милијарди динара.

Из буџета ће ове године и Републичком заводу за здравствено осигурање отићи 16 милијарди динара, навео је министар и напоменуо да је Завод сервисирао услуге неким категоријама становништва које немају здравствено осигурање, што овој установи није на време плаћено.

Говорећи о НИП-у, Цветковић је указао на то да је утврђено да је до сада на разне пројекте потрошено 14 милијарди динара, док су за још шест пројеката преузете формално-правне обавезе.

Према његовим речима, контролом уговора накнадно је утврђено да је до сада потрошено мало више од половине суме предвиђене за НИП, при чему је постигнут договор о томе да се утврди шта је резервисано за Војводину, а затим да се преостали део подели на пројекте у Србији.

Треба имати у виду да је НИП дугорочна оријентација Србије, која се тиме одрекла да новац намењен овом плану убаци у потрошњу, већ ће финансирати пројекте за које се не може наћи комерцијални финансијер и који ће остати будућим генерацијама, објаснио је Цветковић.

Када је реч о смањивању субвенција, он је напоменуо да Фонд за субвенције опада јер се смањује број друштвених предузећа која нису приватизована.

Цветковић је истакао да су највећи проблеми РТБ Бор и "Застава" из Крагујевца, при чему највише новца одлази на плате за "Заставину" фирму "Застава запошљавање и образовање", где ради 4.500 људи.

Месечни фонд плата за тај део "Заставе" износи милион евра, односно 12 милиона евра годишње, што је огроман издатак из буџета, а Министарство за економију и регионални развој и Министарство финансија постигли су договор о томе да се тим људима понуди социјални програм, за шта је у овогодишњем буџету предвиђено 1,5 милијарди динара.

Говорећи о РТБ Бор, министар је оценио да треба што пре разговарати са другопласираним понуђачем са претходног тендера, и навео да нема могућности да се поред редовних субвенција за ово предузеће одвоји новац и за куповину опреме.

У саставу Министарства финансија налазе се Управа царина и Пореска управа, која често нема капацитет да доскочи свим довијањима послодаваца да избегну обавезе, истакао је Цветковић и објаснио да ће се зато, поред кадровског јачања, мењати и законска регулатива како би се смањила могућност да послодавци не измирују своје обавезе.

Истовремено, он је указао на то да ће се порез на куповину компјутера, уместо досадашњих 18, плаћати осам одсто, док се за куповину првог стана порез на пренос апсолутних права, када је реч о старим становима, неће плаћати, као ни ПДВ од осам одсто када је у питању стан у новоградњи.

Додата је још једна пореска олакшица у оквиру измена закона, а то је да порез на пренос апсолутних права са пет буде смањен на два и по одсто, без обзира на то који се стан по реду купује, истакао је Цветковић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs