Београд, 23. јун 2004. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић представио је данас Предлог закона о доприносима за обавезно социјално осигурање, чије су главне карактеристике једноставнији систем доприноса, изједначавање различитих облика рада у погледу плаћања доприноса, значајно фискално растерећење обвезника који су у тешкој економској ситуацији и предузетника који обављају самосталну делатност, смањење сиве економије и консолидација прихода организација обавезног социјалног давања.
Овај предлог закона
Влада Републике Србије усвојила је на јучерашњој седници заједно са још осам предлога закона, који би требало да буду разматрани на ванредном заседању Скупштине Србије, због чега је Влада парламенту јуче и упутила захтев за одржавање ове седнице. Динкић је данас рекао да би ванредно заседање требало да почне следеће среде.
Он је на конференцији за новинаре објаснио да се предложеним законским решењем уводе јединствене стопе доприноса - за пензијско и инвалидско осигурање у износу од 22 одсто, за здравствено осигурање од 12,3 одсто, чиме се укида досадашњи систем од 13 различитих стопа, и за осигурање за случај незапослености од 1,5 одсто, што значи да укупни социјални доприноси износе 35,8 одсто. Према његовим речима, на посматраном узорку од 22 земље, Србија спада у државе са исподпросечним оптерећењем, а само осам земаља има укупну стопу доприноса нижу од Србије.
Министар је навео да се предложеним решењима укида досадашњи систем од осам минималних основица према стручној спреми, што не постоји нигде у свету, као и да се уводи јединствена минимална основица доприноса у нивоу од 40 одсто просечне бруто зараде у претходном кварталу.
Новину у предложеном законском решењу представља и то да не постоји обавеза плаћања доприноса уколико није исплаћена зарада, што представља значајно фискално растерећење обвезника који су у тешкој економској ситуацији.
Динкић је рекао да је веома значајно растерећење (планирано снижење за 20 до 30 одсто), предвиђено у радно интензивним гранама, као што је производња одевних предмета од коже, текстилна предива, тканине, које су због ниских зарада примењивале ниже основице, уз оцену да ће овакво решење омогућити овим гранама да “стану на ноге” и повећају своју конкурентност.
Он је објаснио да се проценат пада фискалног оптерећења по основу доприноса, у зависности од стручне спреме, креће од један до чак 62 одсто.
Преузмите документ:
Презентација Предлога закона о доприносима за обавезно социјално осигурање