Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању могуће до краја године

Потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању могуће до краја године

Београд, 5. јун 2007. године – Директор Канцеларије за придруживање Европској унији Владе Републике Србије Тања Мишчевић изјавила је данас да је наша земља завршила 80 одсто текста Споразума о стабилизацији и придруживању, као и да ће преостали део завршити у кратком року.

Тања Мишчевић
Фото: Танјуг
Мишчевић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" истакла да је преостало да се заврше два поглавља текста споразума која се односе на правосуђе и унутрашње послове и на институционалне и завршне одредбе.

Преостаје нам да у анексима до краја дефинишемо листе производа и темпо либерализације царинских стопа, као и период када ће оне бити у потпуности укинуте, објаснила је она и указала на то да српске власти у протоколима морају да се обавежу када ће се у одређеним областима усвојити одговарајући закони.

Према њеним речима, након потписивања споразума, које би могло да уследи до краја године, следи подношење кандидатуре за чланство у ЕУ, при чему би Србија могла да се угледа на Словенију која је поднела кандидатуру за чланство у моменту потписивања споразума.

Подношење кандидатуре је одлука Владе и може да уследи у било ком тренутку после потписивања споразума, напоменула је Мишчевић и објаснила да ће након тога Европска комисија Србији послати упитник који се не односи само на економију већ и на све друге области.

Она је подсетила на то да су земље у региону овај упитник попуњавале у просеку шест месеци, уз оцену да би Србија то могла и брже зато што је све извештаје Европској комисији слала у форми упитника и при том стекла неопходно искуство.

Европска комисија ће затим оценити попуњени упитник, уз евентуална додатна питања, и донети позитивну оцену коју ће упутити Савету министара ЕУ, који треба да донесе једногласну одлуку о статусу и датуму почетка преговора о чланству у Унију, закључила је Мишчевић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs