Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Никакве компензације у замену за независност Космета нису могуће

Никакве компензације у замену за независност Космета нису могуће

Београд, 21. мај 2007. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је вечерас да Србија не може да се трампи за Косово и Метохију и да никакве компензације које би јој биле понуђене у замену за независност покрајине нису могуће.

Војислав Коштуница
Фото: Радио-телевизија Србије (архивски снимак)
Коштуница је у интервјуу за Радио-телевизију Србије истакао да нема трампе или компензације за Косово и Метохију, да се губитак Космета не може надокнадити чланством у Европској унији и најважније је што то нико у Европи није рекао и нико се не усуђује то да каже.

Коментаришући Нацрт резолуције о Космету, коју припремају САД и неке европске земље које подржавају план специјалног изасланика УН Мартија Ахтисарија, он је оценио да је реч о тексту који је неутемељен у праву и који почива на противречностима.

Према његовим речима, све што је садржано у Ахтисаријевом плану, а што је ушло у америчко-европску резолуцију, јесте покушај да се институционални механизам из Ахтисаријевог плана употреби, а да се при том само не помене реч независност.

Надзирана аутономија за Косово и Метохију, коју предлажу власти у Београду, омогућује Приштини да креира будућност покрајине одвојено од Београда, али у координацији са њима, нагласио је председник Владе Србије.

Ахтисари говори о надзираној независности, а ја о надзираној аутономији и предност другог решења је у томе што се може поправљати или се од њега може одустати, рекао је Коштуница и додао да је независност непоправљива и значи опасан преседан за многе друге земље.

Кад је реч о тромесечном трајању преговора о формирању Владе Србије, он је указао на то да су и они били условљени ситуацијом у којој се Србија налази због нерешеног статуса Космета и да су дуготрајни преговори о Влади уобичајени и у државама које немају проблема какви су они са којима се суочава Србија.

Истовремено, Коштуница је навео да верује у то да ће новоформирана Влада Србије бити стабилна и да ће странке које је чине наћи начин да успоставе темељну сарадњу.

Председник Владе Србије је оценио да је досадашња сарадња странака владајуће коалиције испољена у преговорима о формирању Владе добар и здрав почетак, као и да је охрабрен након прве две седнице Владе Србије.

Странке које се разликују у својим програмима ставиле су државни интерес у први план и оно што их разликује није доминирало у споразуму који нас је довео до нове Владе Србије, рекао је Коштуница, уз напомену да му искуства док је био на челу претходног сазива говоре да је сарадња странака с другачијим програмима могућа.

Он је подсетио на то да се у претходној Влади Србије, и поред свих програмских разлика, увек ишло на консензус и тај принцип је остварен у готово свим одлукама које је та влада донела.

Пет принципа наведених у експозеу у Скупштини Србије просто обавезују Владу да се на овај начин ради, истакао је Коштуница и напоменуо да феудализација Владе, односно монопол појединих странака над извесним секторима јавне управе, неће бити могућа.

Говорећи о проблему окончања сарадње с Хашким трибуналом, што је један од програмских приоритета Владе, Коштуница је указао на то да је потпуно јасно шта окончање сарадње значи и да нема потребе да обећава да ће било ко бити ухапшен.

Потребно је одредити где се налазе преостали оптужени, укључујући и Ратка Младића, лоцирати их, притворити и обезбедити да се они нађу у суду у Хагу, закључио је председник Владе Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs