Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Правна држава темељ на коме ће се привредно развијати и стварати економски снажна Србија

Правна држава темељ на коме ће се привредно развијати и стварати економски снажна Србија

Београд, 19. мај 2007. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница оценио је данас да правна држава представља темељ на коме је једино могуће привредно развијати и стварати економски снажну Србију.

Војислав Коштуница
Коштуница је у интервјуу агенцији Танјуг рекао да је правна држава велики циљ који морамо остварити, а да основни предуслов за економски напредак Србије представља стални и бескомпромисни обрачун са организованим криминалом и корупцијом.

Он је додао да је уверен да ће министри унутрашњих послова и правде најтешње сарађивати у тој борби, као и да ће држава бити јача од сваког облика организованог криминала и корупције.

Када је реч о социјално-економској политици коју ће његов кабинет водити, Коштуница њене циљеве види у једноставној формули - "бољи живот и више посла за све грађане Србије".

Другим речима, како је објаснио председник Владе, смањење незапослености и сиромаштва, као и побољшање животног стандарда грађана су у врху приоритета нове Владе.

Коштуница је навео да ту спада и наставак великих стратешких инвестиција, завршетак приватизације и привлачење нових директних инвестиција.

Он је подсетио да је претходна Влада започела, а верује да ће ова Влада још интензивније наставити да јача економско повезивање Србије са Републиком Српском и са свим државама у региону.

Постоје сасвим реалне претпоставке и реални показатељи на основу којих планирамо да остваримо смањење сиромаштва, повећање запослености и повећање животног стандарда грађана, рекао је Коштуница.

Он се позвао на податке који говоре да бруто друштвени производ (БДП) по глави становника константно расте, да је Србија постала лидер Балкана по брзини реформи и рекордер по висини раста бруто друштвеног производа (БДП) у југоисточној Европи у 2006. години, да су стране директне инвестиције увећане више од четири пута и да се приходи од приватизације вишеструко увећавају.

Влада Србије, према његовим речима, планира привредни раст по годишњој стопи од шест одсто, годишњи раст извоза српске привреде од 17 одсто и три до пет милијарди долара инвестиција годишње.

Коштуница је најавио и да ће Влада предузети потребне мере за окончање сарадње са Хашким трибуналом у циљу наставка преговора са ЕУ, али је искључио могућност било каквих територијалних уступака.

Влада је потпуно јединствена и категорична у ставу да Србија никада неће прихватити да дође до отимања Косова и Метохије зарад европских интеграција, рекао је Коштуница.

Он је указао на чињеницу да у целокупној европској историји до сада није било примера да једна држава уступа 15 одсто своје територије зарад било какве врсте уступака и награда.

Према његовим речима, први посао Владе је да води рачуна пре свега о интересима Србије.

Наш је став да ми учествујемо у интегративним процесима - што је други од пет кључних програмских принципа Владине политике - превасходно због својих државних и националних интереса, навео је председник Владе.

То значи, објаснио је Коштуница, да се мора уважавати чињеница да Србија у међународне интегративне процесе улази као јединствена држава, са међународно признатим границама, унутар којих је и Косово и Метохија, као њен неотуђив део.

Србија је, рекао је Коштуница, у процес стабилизације и придруживања ушла као јединствена земља и за Владу Србије сваки корак ближе уласку у шире интеграције представља корак даље од дезинтеграције земље.

Пуноправно чланство Србије у ЕУ нужно подразумева и равноправно чланство, као што је тај критеријум равноправности важио и за све друге државе које су процениле да им је у интересу да постану чланови ЕУ, оценио је Коштуница.

Председник Владе је поновио да је Србија спремна за приступање новим преговорима како би се пронашло споразумно решење за Косово и Метохију, уз уверење да Савет безбедности УН никада неће усвојити резолуцију којом се једној чланици УН отима 15 одсто територије.

Према његовим речима, Србија исказује пуну спремност да се приступи новим разговорима како би се пронашло споразумно и компромисно решење о будућем уређењу Косова и Метохије, а најбоље је да основа за нове разговоре буде свеобухватна процена испуњености стандарда који су дефинисани Резолуцијом 1244 СБ УН.

Влада Србије је чврсто уверена да ће СБ поштовати Повељу УН и да никада неће усвојити резолуцију којом се једној чланици УН отима 15 одсто њене територије, рекао је председник Владе Србије.

Он је објаснио да је то уверење поткрепљено чињеницом да постоје државе, пре свега Русија, које ће у СБ УН сачувати базичне принципе међународног права на којима почива међународни поредак.

Коштуница посебно важном сматра и чињеницу што је у програму Владе унапред саопштен став да би свако једнострано проглашење и признавање независности јужне српске покрајине за Србију било ништавно.

Он је истакао да ће Влада Србије предузети и све потребне активности на окончању сарадње са Хашким трибуналом, како би што пре био настављен процес стабилизације и придруживања ЕУ.

Председник Владе је подсетио на договор о формирању Савета за националну безбедност, са председником Републике Србије на челу, који ће координирати и усмеравати активност свих обавештајних служби.

Наравно, циљ је да се што пре испуне све обавезе према Хашком трибуналу, јер је то у интересу наше земље, нагласио је Коштуница.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs