Кандидати за председника су: 1. Љиљана Аранђеловић (Јединствена Србија) 2. Владан Батић (Демохришћанска странка Србије) 3. Ивица Дачић (Социјалистичка партија Србије) 4. Милован Дрецун (Препород Србије) 5. Драган Ђорђевић (Странка држављана Србије) 6. Бранислав Бане Ивковић (Социјалистичка народна странка) 7. Мирко Јовић (НРС, Србија и дијаспора и Европски блок) 8. Јелисавета Карађорђевић (група грађана) 9. Богољуб Карић (група грађана) 10. Драган Маршићанин (ДСС, Г17 плус, СПО и НС) 11. Зоран Милинковић (Патриотска странка дијаспоре) 12. Томислав Николић (Српска радикална странка) 13. Борислав Пелевић (Странка српског јединства) 14. Маријан Ристичевић (Народна сељачка странка) 15. Борис Тадић (Демократска странка).
Право гласа на председничким изборима има 6.532.263 грађана, а штампани су резервни гласачки листићи, којих ће бити 0,7 одсто од утврђеног броја листића. Биће отворено 8.538 бирачких места, од којих ће на Косову и Метохији бити 241, 33 у 17 земаља у иностранству и 15 у затворима у Србији.
Председник може бити изабран већ у недељу ако неки кандидат добије више од 50 одсто гласова грађана који изађу на изборе. Ако нико од кандидата у недељу не добије више од 50 одсто гласова, двоје кандидата са највише гласова или више кандидата који су добили једнак и истовремено највећи број гласова, иду у други круг, а за председника ће 27. јуна бити изабран кандидат који добије највише гласова. Након што је укинут цензус у оба изборна круга, број изашлих не утиче на регуларност избора.
Од досадашњих седам председничких избора, успели су само избори 1990. и 1992. године, када је у првом кругу победио Слободан Милошевић и у децембру 1997. године, када је у другом кругу изабран Милан Милутиновић.