Београд, 28. децембар 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је вечерас у интервјуу за Радио-телевизију Србије да су општи напредак и коначно усправљање Србије највећи успеси Владе коју предводи.
Коштуница је прецизирао да је у току мандата ове владе створен демократски и европски правни поредак, донет је Устав, решено је питање односа са Црном Гором и започети су крупни кораци на путу ка Европској унији.
Он је посебно указао на економски напредак земље, јачање институција, одлучан обрачун са корупцијом и организованим криминалом, док је на спољном плану издвојио добре односе у региону и велики искорак Србије ка европским интеграцијама.
Према његовим речима, несумњиви су и економски показатељи и велика страна улагања, а не мање важни су и потписивање Споразума ЦЕФТА, поздано снабдевање гасом од руског "Газпрома", као и улагање из наше у друге земље, као што је куповина "Телекома Српске" од стране "Телекома Србије".
Коштуница је истовремено оценио да се живи стабилније и мирније, као и да се грађани осећају сигурније јер се увелико обрачунавамо са корупцијом и организованим криминалом, уз истовремено поштовање закона.
На питање да ли корупција и мафија гуше Србију, председник Владе Србије одговорио је да је супротно - да је мафија разбијена у парампарчад, док државни органи успешно сузбијају корупцију.
Србија се успешно бори против свих видова мафије, а у обрачуну са наркомафијом је лидер у региону, истакао је Коштуница.
Према његовим речима, у влади чистих руку, нема оних који би се могли назвати миљеницима, или оних који би могли бити поштеђени од поштовања закона.
Утицај новца и корупције на Владу се нису осетили. Сви њени органи кренули су у обрачун и резултати се могу видети, понајвише у овим последњим данима, истакао је Коштуница и оценио да су тешке године за нама, али да ће се њихове последице још осећати у времену које долази.
Можда се могло више учинити, али смо пуно тога започели и нисмо могли све те процесе да приведемо крају, закључио је председник Владе Србије.
Говорећи о Косову и Метохији, Коштуница је навео да међународна заједница све више увиђа важност и снагу нашег аргумента да међународно право мора бити поштовано у случају јужне српске покрајине.
Он је оценио да охрабрује то што међународна заједница у последње време другачије гледа на Србију и питање Космета, као и то што нас све више земаља разуме и подржава.
Према његовим речима, то је постигнуто упорним инсистирањем свих наших државних институција, преговарачког тима и појединаца, који су непрестано доказивали да међународно право мора да буде поштовано и да ће, уколико се направи један изузетак, доћи до ланца других изузетака.
Коштуница је додао да је томе допринео и јединствени став који је преовладао у Србији по питању Космета, као и доношење новог Устава, у чијој Преамбули јасно пише да је оно саставни део Србије.
Председник Владе Србије поновио је да је питање око Косова и Метохије јасно - или ће Србија пристати на то да јој се отме део њене територије, уз кршење међународног права, или ће се томе одупрети.
Србија се одупрла и то силом правних аргумената, истакао је Коштуница и објаснио да је до заокрета у односу међународне заједнице према том питању дошло оног часа када је Србија рекла "да" поштовању међународног права и "не" његовом кршењу, али и онда када су се многе земље замислиле над чињеницом да се такав преседан сутра може тицати њих и делова њихових територија.
Председник Владе Србије указао је на то да наша земља у овом тренутку у Контакт групи има моћног савезника - Руску Федерацију, пријатеље у Савету безбедности - Кину, као и у ширем окружењу - Словачку, Румунију и Шпанију.
Те земље указују на чињеницу да се од нечега, што је темељ и на чему почива цео међународни поредак, а то је територијални интегритет и суверенитет, не може одступити када је реч о Косову и Метохији, нагласио је Коштуница.
Он је такође изразио уверење да би се и последња обавеза Србије према Хашком трибуналу лакше испунила да су настављени преговори о Споразуму о стабилизацији и придруживању Европској унији.
Да су ови преговори са Србијом настављени, онда би се и обавеза привођења и трансфера Ратка Младића у Хаг, у једној другачијој, сарадничкој атмосфери у односу са ЕУ, далеко лакше испунила, оценио је Коштуница.
Председник Владе Србије је нагласио да се у атмосфери сарадње може урадити много више, уз напомену да је било веома важно не прекидати те преговоре упркос неиспуњењу последњег хашког услова, што све више земаља, чланица Уније, и увиђа.
Коштуница је указао на то да би сви они услови који су се постављали другим земљама пре уласка у ЕУ требало да важе и за нашу земљу, као и да је многе од тих услова, посебно када је реч о обрачуну са корупцијом и организованим криминалом, Србија испунила и више од других земаља које су ушле или ће тек ући у Унију.
Међутим, Србији је испостављен услов изнад свих услова - привођење и трансфер у Хаг Ратка Младића и тај услов је постао важнији од свих других, навео је Коштуница.
Наш је приоритет да се сарадња са Хашким судом приведе крају и да се реши случај Младић и ту нема никаквог двоумљења, истакао је он и додао да постоји апсолутна политичка воља да се та сарадња приведе крају, али у том послу постоје и нека техничка ограничења.
Хапшење Младића је, како је објаснио, наш посао и то је обавеза које се Србија не одриче.
Такође, Коштуница је поручио да Србија и после најновијих избора треба да остане јединствена и недељива, а да политичке разлике треба да постану покретач њеног развоја.
Пожелео бих да политичке поделе у Србији добију статус нормалних разлика људи који су политички противници, али нису и политички непријатељи, рекао је Коштуница.
Нема ниједне земље која може себи да дозволи луксуз да се дели, напоменуо је он и истакао да постоји само једна јединствена Србија изнад свих подела, уз све политичке разлике које треба да буду, на неки начин, покретачи развоја, а не нешто што ће водити сукобима.
Према његовим речима, веома је важна свест о томе да је Србија једна и недељива, а да њена снага и лепота треба да буду у тим разликама које нас неће делити и уводити у нове ратове, већ ће омогућити да се земља развија.
Истовремено, Коштуница је изразио уверење да улазимо у то време, што је веома важно, као и да ће оно обележити будући развој Србије.