Београд, 7. децембар 2006. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар саопштио је да Влада Србије високо цени званичан став Русије да ће зауставити сваки покушај наметања решења за Косово и Метохију и да ће уложити вето уколико се такав предлог нађе на седници Савета безбедности Уједињених нација.
Лончар је на конференцији за новинаре одржаној после седнице Владе указао на то да Влада Србије и Русија имају истоветну принципијелну политику која је, пре свега, заснована на поштовању Повеље УН, начела међународног права и неповредивости међународно признатих граница.
Према његовим речима, Влада Србије водила је упорно, доследно и стрпљиво ову принципијелну политику и веома је задовољна тиме што је Русија јасно и недвосмислено дала подршку политици компромиса и очувања суверенитета и територијалног интегритета међународно признатих држава.
Министар је најавио да ће Влада Србије убудуће имати још интензивнију дипломатску сарадњу са Руском Федерацијом у очувању фундаменталних принципа на којима почива међународни поредак.
Он је нагласио да је веома важно то што оваква принципијелна политика добија све ширу подршку и поновио да је та политика јасна и да гласи "не дамо нашу територију".
Лончар је рекао да је Влада на данашњој седници једногласно усвојила
саопштење у којем је изричито поновила захтев Хашком трибуналу да заштити права Војислава Шешеља и поновио да Влада Србије сматра да сваки хашки оптуженик има право на то да се брани на онакав начин који њему највише одговара, тако да и у Шешељевом случају сматра да му треба омогућити да сам бира начин одбране.
Истовремено, он је додао да сваки човек, па тако и сваки хашки оптуженик, има право на живот, што Шешељу, с обзиром на тренутне околности, свакако треба омогућити.
Министар привреде Предраг Бубало најавио је интензивирање односа са Руском Федерацијом у свим областима и нагласио да је у том смислу Влада на данашњој седници донела одлуку о посети делегације Србије Русији током наредне недеље.
Према његовим речима, делегације двеју земаља разговараће о раду мешовитог комитета и више важних споразума и активности који ће уследити у наредном периоду.
Бубало је изразио задовољство финансијском трансакцијом између
"Телекома Србија" и Телекома Српске" и указао на то да је инвестирање капитала двосмерни пут, с обзиром на то да су, према досадашњим светским искуствима, највећи примаоци капитала истовремено и највећи инвеститори.
Овакве инвестиције треба посматрати искључиво као одраз економског раста и економске снаге једне државе, рекао је Бубало, уз оцену да је природно да Србија, која је означена као регионални лидер са добром позицијом, то и практично потврди и економски овлада неким простором, јер без привредних активности и финансијских трансакција, лидерство остаје празно слово на папиру.
Једино на тај начин Србија може бити оно што треба да буде - дестинација привлачна за стране инвеститоре, јер уколико је лидер у региону, онда то само значи још више директног страног капитала, објаснио је Бубало.
Према његовим речима, прича о улагању није завршена са "Телекомом", већ је питање дана када ће почети и реализација пројекта изградње моста код Раче, који ће финансирати Влада Србије.
Такође, он је саопштио да су стручне службе и експерти добили задатак да у потпуности инфраструктурно испрате сваки раст који се дешава у привредној сарадњи између Србије и Босне и Херцеговине у целини, а посебно Републике Српске.
Министар привреде је напоменуо да су у плану и заједнички пројекти електроенергетских система Србије и Републике Српске.
Позив Србији да приступи програму Партнерство за мир говори о великом напретку Србије у односима са међународном заједницом и представља потврду свих реформских и транзиционих процеса који се последњих година одвијају у нашој земљи, оценио је Бубало.