Почетна страна > Вести > Политика > Посланици Европског парламента и Скупштине Србије усвојили заједничку изјаву
Посланици Европског парламента и Скупштине Србије усвојили заједничку изјаву
Београд/Брисел, 22. новембар 2006. године - Посланици Европског парламента и Народне скупштине Републике Србије усвојили су данас, на крају првог радног састанка у Бриселу, заједничку изјаву у којој се истиче да је у посебно деликатној ситуацији у којој се Србија налази потребно појачано политичко ангажовање Европске уније.
У документу, који је усвојен после неколико амандмана, посланици су позвали на "фер спровођење" у дело новог Устава Србије, као и на поштовање демократских стандарда током кампање за парламентарне изборе који ће бити одржани 21. јануара.
Следећи сазив парламента Србије мораће да се суочи са огромним изазовима, нарочито са онима који се тичу припреме земље за европске интеграције.
У том контексту, очекују су прагматични политички програми који су засновани на јачању демократије и услова живота грађана Србије, наводи се у документу.
Посланици су такође изразили жаљење због застоја у преговорима о Споразуму о стабилизацији и придруживању, али и наду да ће преговори бити што пре настављени, а изгубљено време надокнађено.
Будући да Европска унија остаје привржена европској перспективи западног Балкана, посланици су поздравили стратегију Европске комисије за проширење Уније.
Председник Одбора за европске интеграције и иностране послове Скупштине Србије Сузана Грубјешић навела је у изјави за агенцију Танјуг да су током овог скупа размотрена сва питања која су се нашла у извештају Европске комисије о напретку Србије, као што су функционисање правне државе, недовољна сарадња с Хашким трибуналом и питање реформе правосуђа у Србији.
Истовремено, посланици су изразили задовољство због посла који је обавио Национални савет за сарадњу с Хашким трибуналом и оценили да је за постизање пуне сарадње с овим судом нужна стална и потпуна подршка државне управе, полиције, судства и војске, као и истински усаглашена сарадња између цивилних и војних безбедносних служби.
Такође, посланици су подсетили на то да су сведоци пред Хашким судом ослобођени обавезе чувања тајни, да је омогућен приступ документима и архивама, као и да је парламент бивше државне заједнице СЦГ усвојио Закон о замрзавању имовине хашких бегунаца.
У документу је изражено задовољство због сазнања да су судови у Србији надлежни за ратне злочине ефикасно наставили посао, али и забринутост због спорости у текућим суђењима за организовани криминал, притисака на судове, одсуства ваљане заштите сведока и отпора унутар полиције за приступ информацијама.
С обзиром на различите ставове које су о Косову и Метохији испољили посланици Европског парламента и Скупштине Србије, из заједничке изјаве изостао је део који се односи на јужну српску покрајину.