Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Једнострано признавање независности Космета правно насиље

Једнострано признавање независности Космета правно насиље

Београд, 18. новембар 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је јуче да не верује да би се до решења за Косово и Метохију могло доћи унилатералним признавањем независности покрајине јер би то било најозбиљније огрешење о Повељу УН и Резолуцију 1244.

Коштуница је у интервјуу за агенцију Бета оценио да бисмо у том случају имали пример нечега што је правно насиље и двоструко кршење темељних принципа међународног права.

Он је напоменуо да, с једне стране, то значи повреду Повеље УН и Резолуције 1244, а с друге стране, таква одлука не може бити донета без Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН).

Према његовим речима, заобилажење СБ УН не би могло да прође без последица за државе које би могле посегнути за тим кораком, који се не може оценити другачије него као правно насиље.

Председник Владе је истакао да је то нарочито случај када је реч о земљама чланицама НАТО, јер би то ставило у потпуно другачије светло такозвану хуманитарну интервенцију НАТО у нашој земљи 1999. године.

Коштуница је указао на то да би се онда могло довести у везу бомбардовање земље и отимање дела територије Србије седам година касније.

У том случају, сигурно да ништа не би могло бити као до сада у односима Србије с тим земљама, без улажења у појединости. Ја заиста верујем у то да се за једностраним признавањем Косова и правним насиљем неће посегнути, нагласио је председник Владе.

Према његовим речима, одговорност за било какво једнострано решење, у овом тренутку, не може сносити ниједна политичка странка у Србији.

Коштуница је додао да све странке у Србији, кроз скупштинске резолуције а на крају и Устав, стоје на јединственом ставу да Космет јесте и треба да остане у саставу Србије, уз напомену да је одговорност на другој страни, на ономе ко посегне за правним насиљем.

Он је навео да је Влада Србије у протекле три године успела јасно да формулише и води једну политику, која је показала резултате у практично свим сегментима.

Председник Владе је објаснио да се Косову нуди највећи степен аутономије и да је тај модел прављен по угледу на неке друге моделе у свету.

Срби и Албанци су вековима живели заједно, уз напетости које постоје и унутар једног јединог народа, а камоли више народа, рекао је Коштуница и подсетио на то да Срби нису никада током своје историје тврдили да не могу да живе с Албанцима, што представља важну чињеница коју треба истаћи.

Истовремено, он је указао на то да је Влада Србије изашла с предлогом да се покрајина први пут уреди на јасним демократским принципима и да Косово добије суштинску аутономију унутар Србије.

Влада је остварила напредак у свим областима и то је нешто што грађани осећају, оценио је Коштуница.

Сударили смо се и с корупцијом и криминалом, мада је то борба која траје. У тој борби нико није био поштеђен. Истовремено су стизале и похвале споља - од Европске комисије до Светске банке, подсетио је Коштуница и додао да нико не крије да је остало још много тога да се уради.

Он је истакао да је Влада Србије постигла огроман напредак у сарадњи с Хашким трибуналом и урадила више од свих претходних влада када је реч о броју оптужених који су у Хаг отишли на начин који није изазвао потресе у друштву.

На крају, у јавности је прихваћено да једна земља не може бити талац појединца, као и да се развој земље не може зауставити због тога. Уверен сам да смо, после свега што је постигнуто, иако сарадња с Хагом није довршена, веома близу тог краја, закључио је Коштуница.

Председник Владе је негирао тврдње да није било политичке воље да се оконча сарадња с Хашким трибуналом.

Ту је реч о техничким околностима, објаснио је он и навео да је политичка воља несумњиво постојала и да је конкретизована кроз Акциони план и сарадњу свих безбедносних служби, која је значајно побољшана.

Такође, он је рекао да је веома важно што је нови Устав Србије усвојен свега неколико месеци након што је Србија постала самостална држава, као и да је наша земља тиме показала зрелост.

Нови Устав је добар основ за даљи развој наше земље и плод је консензуса парламентарних странака и исказане опште воље грађана на референдуму, истакао је председник Владе, уз оцену да због тога Устав заиста представља историјски резултат.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs