Београд, 16. новембар 2006. године - Републичка изборна комисија (РИК) усвојила је синоћ Упутство за спровођење закона о избору народних посланика поводом парламентарних избора заказаних за 21. јануар наредне године.
Према Упутству, домаћи и страни посматрачи који желе да прате рад органа за спровођење избора мораће да поднесу пријаве РИК-у до 10. јануара у поноћ.
Гласачки листићи биће штампани у Београду, у штампарији коју одреди РИК, на хартији заштићеној воденим жигом, а РИК ће претходно утврдити резервни број листића, који не може бити већи од 0,5 одсто од укупног броја бирача.
Текст гласачког листића биће штампан на српском језику, ћирилицом, а у општинама где је у службеној употреби језик националне мањине текст збирне изборне листе и гласачког листића биће штампан на српском и писму одређене националне мањине.
РИК ће обезбедити изборни материјал, а општинска управа за бирачке одборе гласачке кутије, параване, прибор за писање и печаћење, спреј за обележавање кажипрста бирача, УВ лампе и коверте.
Изборне листе биће подношене РИК-у до 5. јануара, на прописаном обрасцу, у писаној и електронској форми и са потписима најмање 10.000 бирача, односно 3.000 ако изборну листу подноси странка или коалиција националне мањине.
Републичка изборна комисија утврдила је синоћ и правила о раду бирачких одбора за спровођење избора за народне посланике, који су заказани за 21. јануар.
Бирачки одбори у иностранству спроводиће гласање два дана, а РИК ће посебном одлуком одредити време почетка и завршетка гласања на сваком бирачком месту, с тим што би гласање требало да буде завршено у исто време када и у Србији.
После уласка у просторију за гласање, бирач ће доказати идентитет личном картом, путном исправом или возачком дозволом, а члан бирачког одбора, користећи УВ лампу, провериће да ли му је кажипрст десне руке већ обележен невидљивим мастилом.
Ако је бирач у војсци, идентитет може да докаже и војном књижицом, а уколико је у Заводу за извршење заводских санкција, може да га докаже и исправом коју му издаје управа те установе.
Члан бирачког одбора заокружиће редни број испред имена бирача, објасниће му начин гласања и предати гласачки листић, након чега ће се бирач уписати у извод из бирачког списка, а члан бирачког одбора ће му специјалним спрејом обележити кажипрст десне руке.
Бирач може да гласа заокруживањем само једног редног броја испред назива једне од изборних листа на гласачком листићу. Након што попуни гласачки листић, сâм ће га пресавити тако да се не види како је гласао и ставити га у гласачку кутију, а затим напустити бирачко место.
Пунолетни грађанин који не може лично да гласа - ако је слеп, инвалидан или неписмен, има право да поведе на бирачко место особу која ће уместо њега попунити листић како он одреди.
Бирач који није у могућности да гласа на бирачком месту обавестиће бирачки одбор најкасније до 21. јануара у 11 часова о томе да жели да гласа, након чега ће председник бирачког одбора одредити три члана бирачког одбора како би отишли код тог бирача, утврдили његов идентитет, извршили проверу УВ лампом и упознали га са начином гласања.
Гласање ће бити омогућено и бирачима који су се затекли на бирачком месту или непосредно испред њега 21. јануара у 20 сати, с тим што се место у иностранству затвара оног дана и часа који по локалном времену одговара времену завршетка гласања у Србији.
После затварања бирачког места бирачки одбор утврдиће резултате гласања на том месту, саставити записник о раду, који ће са осталим документима бити предати радном телу, односно координатору РИК-а.