Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Провере и измене бирачког списка могуће до 6. јануара

Провере и измене бирачког списка могуће до 6. јануара

Београд, 15. новембар 2006. године - Државни секретар Министарства за државну управу и локалну самоуправу Владе Републике Србије Весна Илић-Прелић изјавила је данас да је рок за закључење бирачког списка за предстојеће парламентарне изборе у Србији 6. јануар, до када ће грађани моћи да провере да ли су уписани у њих или да затраже евентуалне измене.

Илић-Прелић је у изјави за агенцију Танјуг објаснила да се, према Закону о избору народних посланика, по закључењу бирачког списка упис и измене могу обавити само на основу одлуке надлежног суда, а најкасније 48 часова пре одржавања избора.

Она је оценила да је садашње стање бирачких спискова боље него што је било пре неколико година захваљујући сталној контроли њиховог ажурирања, као и посебној контроли уочи избора, и подсетила на то да од тренутка када се распишу избори, управни инспектори Министарства обављају обавезну контролу бирачких спискова по свим општинама у Србији.

Према њеним речима, бирачке спискове воде општинске управе и они се током читаве године редовно ажурирају по службеној дужности, без обзира на то да ли је то изборна година или није, уношењем у бирачки списак особа које су постале пунолетне, брисањем умрлих, као и грађана који су променили место боравка.

Илић-Прелић је напоменула да је са представницима Министарства унутрашњих послова постигнут договор о томе да се ажурно води евиденција о промени пребивалишта грађана.

Министарство за државну управу и локалну самоуправу надлежно је за надзор над вођењем бирачких спискова преко своје управне инспекције, која до закључења спискова три пута обилази све општине у Србији за време изборног циклуса, указала је она.

Истовремено, Илић-Прелић је најавила да ће Министарство за државну управу и локалну самоуправу, Министарство спољних послова и Министарство за дијаспору учинити све у циљу анимирања и бољег информисања грађана који живе у иностранству о томе како би могли да се пријаве и упишу у посебну евиденцију бирача.

Говорећи о држављанима Србије који живе у иностранству а пријављени су у нашој земљи, она је објаснила да остваривање права на гласање у иностранству отежава то што тамо може да гласа држављанин који је уписан у бирачки списак у Србији и за кога постоји сазнање да не живи више овде, већ у некој другој земљи.

Према њеним речима, Закон о избору народних посланика предвиђа да се бирачки спискови воде по општинама, а бирач може бити уписан само на једном месту у бирачки списак, и то према пребивалишту, при чему се особе привремено досељене из сталног места боравка (интерно расељена лица) уписују у бирачки списак у месту у коме су пријављени са тим статусом.

Илић-Прелић је подсетила на то да је на референдуму за потврђивање новог Устава Србије који је одржан 28. и 29. октобра број уписаних бирача у Србији износио 6.639.385, док је у посебни бирачки списак у иностранству било уписано више од 18.000 грађана.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs