Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Србија преузела председавање Организацији за црноморску економску сарадњу

Србија преузела председавање Организацији за црноморску економску сарадњу

Београд/Москва, 1. новембар 2006. године - Министар спољних послова Србије Вук Драшковић, који учествује на 15. састанку министарског савета Организације за црноморску економску сарадњу у Москви, преузео је данас у име Србије председавање овој организацији за наредних шест месеци.

Сергеј Лавров и Вук Драшковић
Фото: Фонет/АП
На тај начин Србија је први пут, као самостална држава, на челу једне међународне организације, и то у регионалним иницијативама које су један од спољнополитичких приоритета наше земље.

Поред Србије, чланице ове организације су Азербејџан, Албанија, Јерменија, Бугарска, Грчка, Грузија, Молдавија, Русија, Румунија, Турска и Украјина.

Током председавања за Србију ће међу најзначајнијим приоритетима бити јачање повезивања са ЕУ, док ће у оквиру активности радних група, које су формиране за 17 области, посебна пажња бити посвећена борби против организованог криминала и тероризма, заштити животне средине, као и образовању, транспорту, туризму, сарадњи пословних кругова, култури и заштити културног наслеђа.

Драшковић, који се пре састанка министарског савета састао и са министром иностраних послова Руске Федерације Сергејем Лавровим, рекао је да је Лавров потврдио пуну подршку Русије Србији у њеним захтевима за одбрану територијалне целовитости.

Он је у разговору са новинарима навео да је Лавров јасно истакао да ће Русија подржавати трагање за компромисним решењем статуса Косова и Метохије које би прихватиле обе стране и да не може да подржи решење које би било наметнуто Београду против његове воље.

Истовремено, Драшковић је нагласио да је Лавров изразио наду да ће специјални представник генералног секретара УН за преговоре о Космету Марти Ахтисари током свог мандата припремити предлог за будући статус покрајине и да ће поштовати принципе које су прихватили Контакт група, Савет безбедности УН, Београд и Приштина, уз напомену да је један од водећих принципа Контакт групе постизање компромиса и да тамо нема никаквих наметнутих рокова и унапред датих задатака.

Уколико се од тога одустане, Лавров је рекао да Русија неће дати сагласност у Контакт групи за наметнуто решење које би ишло на Савет безбедности, истакао је Драшковић.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs