Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У новом уставу спојена два важна интереса - државни и национални

У новом уставу спојена два важна интереса - државни и национални

Београд, 30. септембар 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изразио је данас уверење да ће, након што Скупштина Србије вечерас усвоји нови устав, и народ на референдуму још једном потврдити да је држави Србији потребан нови највиши правни акт и да је Косово и Метохија њен саставни део.

Војислав Коштуница на данашњој конференцији за новинаре
Коштуница је на конференцији за новинаре која је одржана у Влади Србије указао на то да су у изради новог устава спојена два важна државна и национална интереса - да Србија има нови устав и да се у њему потврђује оно на шта је Владу обавезала Скупштина и најшира јавност, а то је да је Косово саставни део Србије, са суштинском аутономијом.

Он је рекао да је за разлику од досадашњег, нови устав Србије "жив" и да ће моћи да се мења како се Србија буде мењала јер неће бити кочница ни запрека.

Председник Владе Србије најавио је да ће после референдума грађана о Предлогу новог устава бити расписани избори на свим нивоима власти, за шта је неопходно усвајање закона о његовом спровођењу и измена постојећих изборних закона.

Истовремено, он је изразио уверење да ће до тога доћи брзо и додао да и једно и друго треба да буде засновано на договору парламентарних странака.

На референдуму ће бирачко тело бити исто као и на свим изборима у Србији од 2000. године, саопштио је Коштуница, а на питање новинара да ли то значи да оно не укључује косовске Албанаце, премијер је одговорио потврдно.

Такође, он је навео да ће право гласа на референдуму о новом уставу Србије имати грађани уписани у јединствени бирачки списак утврђен после 5. октобра 2000. године.

Бирачко тело ће изгледати онако као што је изгледало на свим досадашњим изборима, укључујући и оне изборе од децембра 2000. године, када је први пут конституисана Скупштина Србије после петооктобарских промена, прецизирао је Коштуница и поновио да постоји списак којим се располаже и на основу кога се одржавају избори.

Коштуница је изразио задовољство свим што је учињено да би био донет правни акт који Србију држи чврсто на окупу, који јој даје снагу и усмерава је ка нечему што је њена европска будућност.

Нема важнијег и пречег задатка од тога да нови устав, пошто га народ потврди на референдуму, постане “жива ствар”, која ће отворити пут ка даљем развоју Србије, нагласио је он.

Премијер Србије је оценио да ни о једном уставу, као о овом, расправа није дуже трајала, као и да није било устава до којег се дошло на основу више предлога.

Чула су се и узета су у обзир мишљења најшире јавности, укључујући и стручну, подсетио је Коштуница и навео да, у формалном смислу, расправа о новом уставу траје две и по године, а у неформалном шест.

Према његовим речима, Србија мора да има чврст правни темељ, а нема чврстог и поузданог правног темеља без доброг устава, јер да би се земља развијала и била функционална и правна држава, потребан је нови устав, који је права лична карта једне државе.

Досадашњи Устав, који је 1991. године донела једностраначка Скупштина, застарео је и има више недостатака јер се уставно право у међувремену развијало, стваране су нове институције, нови облици заштите права и ограничавања власти, што је све требало унети у највиши акт државе, објаснио је Коштуница.

Говорећи о уставном дефинисању Косова као саставног дела Србије, Коштуница је нагласио да је, поред позивања на одредбе међународног права, потребно Косово бранити и елементима унутрашњег права, а то је најбоље учинити новим уставом у који ће најјасније бити унето да је Косово и Метохија саставни део Србије.

Овај устав неће бити мењан ма какав био исход преговора о будућем статусу Космета. Неће бити никаквих измена устава, ма шта да се десило у тим преговорима, поручио је Коштуница и додао да ће доношењем новог устава, Влада Србије ући у природни завршетак свог мандата.

Коштуница је оценио, говорећи о сарадњи наше земље са Хашким трибуналом, да би, с обзиром на степен остварене сарадње Београда са овим судом, било најцелисходније и најбоље наставити преговоре о стабилизацији и придруживању између Србије и ЕУ.

Небројено пута сам рекао да је у интересу Србије да се сарадња са Хашким трибуналом приведе крају. Овоме бих додао само још једну ствар: ниједна влада до сада, када се сабере учинак сарадње са Хашким трибуналом, није учинила толико колико је учинила садашња Влада Србије.

Акциони план обавезује и једну и другу страну. Није акциони план донела Влада Србије, него је донет у сарадњи са ЕУ. Дакле, то је оквир за сарадњу, и тај оквир је добар. Главни тужилац Хашког трибунала Карла дел Понте биће, приликом посете Београду, обавештена о томе шта се радило у оквиру тог плана, закључио је Коштуница.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs