Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Овогодишња инострана улагања премашиће три милијарде долара

Овогодишња инострана улагања премашиће три милијарде долара

Београд, 23. септембар 2006. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић изјавио је да ће овогодишња инострана улагања у Србију премашити износ од три милијарде долара, што је два пута више него прошле године, а циљ је да она сваке наредне године буду између две и три милијарде долара.

Милан Париводић
Фото: Танјуг
Париводић је у разговору за агенцију Танјуг истакао да таквом очекиваном улагању треба да допринесе и нов закон који ће регулисати ту област, а чије усвајање се очекује ускоро.

Он је указао на то да овај закон значајну улогу даје председницима општина који треба да утичу на локалну власт да доноси стимулативне мере за подстицање таквих улагања.

Истовремено, како је навео, председници општина треба да буду гарант ефикасног функционисања јединственог шалтера својим личним ауторитетом, а све то представља наше оригинално решење.

Споразум о улагању замишљен је као уговор између страног улагача, председника општине и свих државних органа који су укључени у реализацију пројекта, чиме се постиже много већи степен предвидљивости и транспарентности, што ће допринети смањењу корупције и повећати сигурност иностраних инвеститора, објаснио је Париводић.

Министар је оценио да ће ефикасност и брзина у прибављању дозвола и сагласности стимулисати улагаче да изаберу Србију уместо околних земаља, чиме ће се решити и најважније економско питање у земљи, а то је смањење незапослености.

Такође, Париводић је подсетио на то да за инвестиције до 10 милиона евра дозволе издаје председник општине, а да је за оне веће, или оне које запошљавају више од 50 радника по пројекту, надлежно Министарство.

Скупштина Србије би ове јесени требало што пре да усвоји и закон о реституцији да би се спречила даља продаја имовине која је предмет повраћаја, јер се с њеним враћањем може почети без одлагања како би се завршила комплетна евиденција, рекао је он.

Враћање самих ствари које су одузете представља природну реституцију која нема никакве везе с евиденцијом имовине која је у току јер то не представља никакав финансијски терет за државу и нема потребе да се чекају процене, прецизирао је Париводић.

Према његовим речима, процес природне реституције може да почне и у великој мери да се заврши у 2007. години.

У поступку евидентирања имовине постоји велик заостатак у попису пријава јер је њих приближно 130.000 стигло у последњем тренутку, због чега је дошло до загушења, нагласио је Париводић.

Он је тим поводом апеловао да се Дирекцији за имовину помогне и што хитније ангажује 100 људи који ће радити само на попису пријава.

У наредних месец и по дана, на основу Закона о враћању имовине црквама и другим верским заједницама, биће формирана национална институција, вероватно под називом управа за реституцију, која ће имати огранке широм Србије, најавио је министар.

Пошто се процењује да од укупне имовине која се враћа, црквена износи нешто мање од три одсто, управа ће вероватно бити надлежна и за повраћај имовине грађанима, додао је Париводић.

Предмет реституције су некретнине или изузетно вредна покретна имовина, као што су уметничке слике, док ће мали број објеката од изузетног културног значаја за државу бити изузет од денационализације, указао је он.

Париводић је подсетио на то да усвајање закона о реституцији представља приоритетну обавезу Србије у њеним односима с Европском унијом, али и унутрашњу обавезу државе према бирачима јер је то део предизборних обећања.

Говорећи о регионалној сарадњи, он је оценио као охрабрујуће то што и наша предузећа желе да инвестирају ван граница Србије, пре свега у Републику Српску јер ту постоје велике могућности за сарадњу.

Између Србије и РС могућа је много већа сарадња у области електроенергетике, нафтне индустрије, осигурања и великих индустријских грана, где је пожељно оснивање заједничких предузећа, закључио је Париводић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs