Београд, 4. јун 2004. године – Уколико би сутра био расписан референдум о приступању Србије и Црне Горе Европској унији, 78 одсто грађана Србије гласало би за прикључење ЕУ, седам одсто би било против, девет одсто не би гласало уопште, док шест одсто грађана не зна како би поступило или нису желели да одговоре, резултати су истраживања јавног мњења које је спроведено у априлу ове године. Истраживање указује и на то да је све мањи број грађана који се противе прикључењу ЕУ, саопштено је на данашњој конференцији за новинаре Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије.
Према речима стручног сарадника Канцеларије за придруживање ЕУ Срђана Мајсторовића, 94 одсто грађана, који сматрају да је Србија на добром путу, на референдуму би гласало за приступање ЕУ, а 72 одсто грађана, који сматрају да је темпо спровођења реформи превише спор, приступање ЕУ процењује као добру ствар.
Према подацима за април ове године, 66 одсто грађана Србије изјаснило се да је чланство Србије и Црне Горе у ЕУ добра ствар, 27 сматра да то нити је добро нити лоше, а седам одсто грађана оцењује да је прикључење ЕУ лоша ствар.
Што се тиче ставова о прикључењу ЕУ, 82,1 одсто анкетираних сматра да је ЕУ јача са већим бројем чланица, 81,5 одсто оцењује да је природно да наша земља буде чланица ЕУ, 76,6 одсто се слаже са ставом да већи број чланица Уније обезбеђује већи степен мира и сигурности у Европи, 75,1 одсто се такође слаже да ће приступање ЕУ помоћи развоју домаће економије, а 72,9 одсто сматра да ће чланство Србије и Црне Горе побољшати квалитет живота.
Изражавајући своје мишљење о реформама, 82 одсто грађана слаже се са тим да су реформе једини начин да се економија земље постави на реалне основе, а 81 одсто сматра да свака следећа власт има обавезу на настави са спровођењем започетих реформи.