Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србима на Космету потребна слобода кретања

Србима на Космету потребна слобода кретања

Беч, 14. септембар 2006. године - Координатор београдског преговарачког тима и саветник председника Владе Републике Србије Слободан Самарџић оценио је вечерас да је могућ напредак у преговорима уколико преговарачки тим Приштине на сутрашњој, осмој рунди разговора о децентрализацији на Космету буде прихватио критеријуме да се образују повратничке општине и врати територијални континуитет општина.

Самарџић је у изјави за новинаре, по доласку у Беч, рекао да ће на сутрашњој рунди преговора тема бити формирање нових општина са српском већином и њихове границе.

Он је истакао да је о тој теми последњи пут изасланик УН Марти Ахтисари у Приштини разговарао са Албанцима, који су предложили пет нових општина и посебан режим за Митровицу.

Према његовим речима, општине које су предложили су заправо енклаве, неповезане територије, веома скучене, и ту нису садржана многа села где живе Срби.

Ми имамо други предлог који смо на почетку дали, а то је 12 нових општина и проширено Ново Брдо, навео је Самарџић, уз оцену да ће сутрашњи разговори бити озбиљни и тешки.

Не очекујем да завршимо посао. Мислим да би било добро да се померимо за корак напред да бисмо наставили да приближавамо ставове, указао је он и изразио очекивање да ће сутра и наша и албанска страна изложити своје стварне аргументе за предлоге општина.

Самарџић је нагласио да се српска страна неће око тога ценкати и да је важно да ли су критеријуми за стварање општина прихватљиви.

Кад је реч о наводним уступцима албанске стране, он је напоменуо да они то представљају као уступке, али када се погледа карта Косова са њиховим предлогом, види се неколико тачака, и то су општине које они дају.

Наш приступ томе је много озбиљнији и сматрамо да треба направити простор где ће људи моћи да живе и да се слободно крећу, навео је саветник председника Владе и истакао да Срби у покрајини не могу слободно да се крећу, па им онда бар треба омогућити да се крећу по својим општинама које би биле територијално повезане.

Према његовим речима, Канцеларија изасланика УН (УНОСЕК) увидела је да северна Косовска Митровица мора бити независна општина, а предлог српске стране је да се она обједини са Звечаном.

УНОСЕК, у односу на првобитни албански предлог, даје предност нашем предлогу и предлаже неке заједничке органе у саветодавном режиму између јужне и северне Митровице, нагласио је Самарџић.

Он је додао да Албанци морају прихватити уједињење Северне Митровице и Звечана да бисмо даље разговарали.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs