Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Представљен Извештај Владе о реализацији плана за спровођење приоритета из Европског партнерства

Представљен Извештај Владе о реализацији плана за спровођење приоритета из Европског партнерства

Београд, 14. септембар 2006. године - Потпредседник Владе Републике Србије Ивана Дулић-Марковић представила је данас на седници Одбора за европске интеграције Скупштине Србије Извештај Владе о реализацији плана за спровођење приоритета из Европског партнерства.

Ивана Дулић-Марковић
Фото: ФоНет
Дулић-Марковић је том приликом најавила нови састанак Унапређеног сталног дијалога Србије са Европском комисијом 28. и 29. септембра, на коме ће теме бити пољопривреда, регионални развој, енергетика и финансијска контрола.

Она је изразила забринутост због тога што Србија годину дана од усвајања Закона о заштитнику грађана још нема омбудсмана и што није усвојила закон о радиодифузији, иако би то морала да учини у складу са политичким приоритетима из Европског партнерства.

Према њеним речима, што пре би требало да буду припремљени нацрти закона који регулишу цивилну контролу војске, да се комплетира изборно законодавство и усвоје акциони планови за спровођење стратегија за реформу правосуђа и за борбу против корупције.

Усвајањем Стратегије за реформу правосуђа начињен је велики корак у тој области, оценила је потпредседник Владе и упозорила на то да ће највећи изазов бити примена те стратегије и закона у области правосуђа.

Када је реч о реформи државне управе, Дулић-Марковић је истакла да је законска регулатива о томе готово потпуно заокружена, односно да су усвојени закони о Влади, државној управи и државним службеницима и њиховим платама, уз напомену да је остало да се уреде области примања функционера и инспекцијског надзора.

Истовремено, како је подсетила, у оквиру приоритета из Европског партнерства створене су почетне претпоставке за скупштинску контролу Министарства правде, али је остало још да се ради на законском уређивању области одбране.

Министарство одбране је у сарадњи са другим државним органима сачинило Нацрт закона о цивилној контроли војске, а постоје и нацрти закона о службама безбедности, одбрани и војсци које треба усагласити са новом ситуацијом, навела је потпредседник Владе.

Сарадња са Трибуналом у Хагу и дијалог са Приштином, како је указала, не спомињу се у плану за спровођење приоритета из Европског партнерства јер је реч о специфичним политичким питањима.

Говорећи о економским критеријумима из Европског партнерства, она је нагласила да се на том пољу бележи солидан напредак.

Према њеним речима, директне стране инвестиције превазишле су очекивања, спроводе се реформе пензијског и здравственог система и мере сузбијања "сиве економије", док се процес приватизације банака ближи крају, а усвојен је и план запошљавања.

Тања Мишчевић
Фото: ФоНет
Директор Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Србије Тања Мишчевић најавила је на седници Одбора за европске интеграције Скупштине Србије да ће чланови тима за преговоре са Унијом 2. октобра у Бриселу представити најновије елементе који се односе на спровођење приоритета из Европског партнерства.

Мишчевић је прецизирала да је реч о последњем састанку пред издавање годишњег извештаја Европске комисије о спровођењу приоритета из Европског партнерства, односно о коначној оцени Комисије о ономе што је Србија урадила у области реформи у протеклих годину дана.

Она је нагласила да је веома важно да се интензивно ради на процесу европских интеграција, без обзира на то што су преговори о Споразуму о стабилизацији и придруживању привремено прекинути.

Такође, усвојен је и Акциони план за јачање институционалне способности за преузимање обавеза у процесу европских интеграција, који представља нашу обавезу тек оног момента када будемо постали кандидат за чланство у ЕУ, навела је Мишчевић, уз напомену да морамо урадити много више на нашим капацитетима за преузимање тих обавеза јер процес интеграција не сме да трпи.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs