Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија има вишеструки интерес да остане у преговарачком процесу

Србија има вишеструки интерес да остане у преговарачком процесу

Београд, 12. септембар 2006. године - Координатор државног тима за преговоре о статусу Косова и Метохије и саветник председника Владе Републике Србије Слободан Самарџић истакао је данас, подносећи извештај посланицима Скупштине Србије о досадашњем раду преговарачког тима, да са албанском страном до сада није постигнут договор ни о једном кључном питању, као ни о будућем статусу Космета.

Самарџић је на ванредној седници парламента указао на то да досадашњи ток преговора није дао никакве опипљиве резултате и додао да у Бечу није постигнут договор ни о децентрализацији власти у покрајини, ни о заштити српског верског и културног наслеђа, ни о питањима својине и приватизације, а још мање о самом будућем статусу Косова и Метохије.

Он је оценио да преговори нису били некорисни са становишта одбране виталних националних интереса јер је државни преговарачки тим од првог дана био одлучан да не пристане ни на каква решења која би довела у питање темељне вредности на којима почивају опстанак државе, народа и цркве у покрајини.

Према његовим речима, ако је реч о држави, та темељна вредност је сâм суверенитет и територијални интегритет Србије, који искључује било какав облик независности као решење за будући статус Косова и Метохије.

Највише што Космет може добити а да се не угрозе суверенитет и територијални интегритет наше земље јесте широка аутономија, и то је оно што ми нудимо на преговорима, нагласио је Самарџић.

Он је, уз напомену да је такав став и одлучност изненадио део међународне заједнице у којој се говори о независности Космета као могућем и пожељном решењу, упозорио на то да досадашње искуство показује да не треба одбацити могућност да "и врло утицајни кругови у међународној заједници покушају да у случају Косова и Метохије направе међународни правни преседан на штету Србије".

Самарџић је поновио да Србија има вишеструки интерес да остане у преговарачком процесу и додао да је концепт преговарачког тима био и остао да треба поћи од реалистичких ставова, заснованих на међународном праву и демократским принципима, и на тој основи понудити решења која се могу уверљиво бранити на преговорима.

Према његовим речима, на тај начин повећавају се шансе да се преговорима дође до споразумног решења којим би се заштитили државни интереси, а ако до таквог решења не дође, одговорност за негативан исход и даље рђаве последице неће бити на Србији.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs