Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија би 2007. могла да буде "технички спремна" за кандидатуру за чланство у ЕУ

Србија би 2007. могла да буде "технички спремна" за кандидатуру за чланство у ЕУ

Београд, 11. септембар 2006. године - Директор Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије Тања Мишчевић оценила је да би Србија наредне године могла да буде "технички спремна" да постане кандидат за чланство у ЕУ, што значи да би већ 2008. могла да користи све фондове за државе кандидате и да има безвизни режим са чланицама "шенгенског система".

Тања Мишчевић
Мишчевић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакла да је наша земља технички у стању да уради тај посао, али уз јасне политичке обавезе и додала да се под тим не подразумева само пуна сарадња са Хашким трибуналом већ и унутрашње реформе, као и питање везано за недвосмислену подршку процесу европских интеграција.

Она је указала на то да је тим за преговоре апсолутно спреман да преговара о Споразуму о стабилизацији и придруживању ЕУ, али да проблем представља то што се засад још не зна да ли ће ове јесени бити наставка преговора јер остаје испуњавање основног услова за то - пуна сарадња са Хагом, односно изручење Ратка Младића и осталих оптуженика.

Главни тужитељ Хашког трибунала Карла дел Понте састаће се у септембру са "европском тројком" са којом ће разговарати о спровођењу Акционог плана Владе Србије о завршетку сарадње са Хагом, подсетила је Мишчевић и објаснила да се на основу њене оцене о томе могу очекивати даљи кораци Европске комисије - наставак преговора или наставак стања у коме је наша земља сада.

Према њеним речима, Европска комисија донеће одлуку о евентуалном наставку преговора на предлог комесара за проширење ЕУ Олија Рена, после његовог разговора са Дел Понтеовом о сарадњи Србије са Хашким трибуналом.

Мишчевић је нагласила да је потписивање Споразума важно због тога што он представља први уговорни однос и први корак ка укључивању у Унију.

До сада је између Србије и ЕУ све функционисало на добровољној бази, истакла је она, уз напомену да добровољно прихватамо хармонизацију и њихове препоруке јер су оне добре за нас, док закључивањем Споразума улазимо у уговорни однос на основу којег се мери наша успешност у будућим корацима, пре свега молбе за чланство у ЕУ.

Директор Канцеларије за придруживање ЕУ нагласила је да преговарачки тим Србије може врло лако да надокнади период прекида преговора јер је његов досадашњи ток прилично убрзан.

Према календару који нам је Европска комисија дала на почетку преговора, последња рунда, у којој би Споразум био потписан, требало је да буде почетком новембра, подсетила је Мишчевић и оценила да уколико бисмо до краја септембра започели са преговорима, била би одржана једна техничка и једна званична рунда и заиста бисмо могли да сустигнемо темпо који нам је измакао.

Она је подсетила на то да су до сада одржане две техничке и две званичне рунде преговора, уз напомену да је највећи део Споразума тада "испреговаран", тако да су остале "ситне техничке ствари око листа роба, последње читање споразума и прихватање свих његових одредаба".

На званичним рундама прешли смо оно што се назива условно политичким поглављима - од преамбуле, основних политичких принципа, регионалне сарадње, политике сарадње, навела је Мишчевић и објаснила да је остало још да се отвори област правосуђа и унутрашњих послова, као и да се пређу последње, завршне и прелазне одредбе где се дефинишу институције за спровођење Споразума.

Мишчевић је нагласила да преговори ниједног момента нису били условљени питањем Косова и Метохије већ је само у Студији изводљивости поменута потреба конструктивног приступа српског преговарачког тима том проблему.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs