Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Почетак изградње нафтовода Констанца - Панчево - Омишаљ - Трст крајем ове године

Почетак изградње нафтовода Констанца - Панчево - Омишаљ - Трст крајем ове године

Београд, 3. јун 2004. године - Уколико се све фазе пројекта нафтовода Констанца -Панчево - Омишаљ - Трст буду одвијале према плану, изградња овог нафтовода могла би да почне крајем ове године, док би сам нафтовод могао да уђе у комерцијалну употребу 2007. године, изјавио је помоћник министра за нафту и гас у Министарству за рударство и енергетику Владе Републике Србије Слободан Соколовић.

Нафтовод Констанца - Панчево - Омишаљ - Трст
Соколовић је на данашњој конференцији за новинаре рекао да су представници Србије и Црне Горе, Хрватске и Румуније, који су оформили Међудржавни комитет за праћење активности реализације пројекта нафтовода Констанца - Панчево - Омишаљ - Трст (ЦПОТ) разговарали 27. и 28. маја у Загребу о студији оправданости коју је урадила америчка компанија ХЛП Парсонс.

Он је навео да је том приликом констатовано да је студија америчке компаније веома корисна и да представља добру основу за даљу реализацију пројекта, као и да је из тих разлога донета одлука о њеном прихватању што је позитиван помак у досадашњем раду Комитета.

Соколовић је рекао да је наша страна у Загребу предложила да се у што краћем року изради акциони план промоције пројекта ЦПОТ који би потом био представљен произвођачима нафте из Каспијског региона, будућим корисницима нафтовода, као и међународним финансијским институцијама, као што су Светска банка, Европска инвестициона банка и друге.

На скупу у Загребу одлучено је да представник Србије од 30. јуна од колеге из Румуније преузме улогу председавајућег у Међудржавном комитету, као и да се представници Словеније и Италије информишу о досадашњем напретку у пројекту, с обзиром на то да ове земље за сада немају представнике у Међудржавном комитету, уз напомену да ће њихови представници бити позвани на следећи састанак.

Помоћник министра нагласио је да је састанак у Загребу био веома важан корак за даље одређивање интензитета непосредних активности на изградњи нафтовода и то се, пре свега, односи на оправданост овог правца за снабдевање Европе каспијском и руском нафтом, с обзиром на то да се сада тај стратешки енергент из црноморских лука бродовима веома отежано транспортује кроз мореузе Босфор и Дарданеле.

ЦПОТ нафтовод представља први већи регионални интеграциони подухват у југоисточној Европи који би требало да се спроведе кроз партнерство јавног и приватног сектора.

У септембру 2002. године Румунија, Хрватска и Србија и Црна Гора потписале су Протокол при ИНОГАТЕ програму, који подразумева међудржавни споразум о транспорту нафте и гаса ка Европи, а овај програм финансира Европска унија.

Оквирним споразумом за оснивање међудржавног система транспорта нафте од Констанце (Румунија) до Омишља (Хрватска) и потом до Трста, одређен је институционални систем који би требало да обезбеди и помогне реализацију изградње ЦПОТ нафтовода.

На састанку Међудржавног комитета који је одржан у Букурешту у јуну 2003. године, све стране сагласиле су се да формирају Генерални секретаријат, чији је назив касније промењен у Интернационално саветничко тело.

Румунија и Хрватска прихватиле су иницијативу Министарства рударства и енергетике Владе Републике Србије о сарадњи са Интернационалном финансијском корпорацијом (ИФЦ) која је тренутно задужена да финансира активности Интернационалног саветничког тела.

Преузмите документ:

  Нафтовод Констанца - Панчево - Омишаљ - Трст


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs