Београд, 31. јул 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Данас" да Србија никада неће пристати да се зарад бржег пута ка ЕУ одрекне Косова и Метохије и нагласио да би на евентуалну независност покрајине Београд одговорио свим правним средствима.
|
|
|
Војислав Коштуница у редакцији "Данаса" |
|
Фото: Фонет |
Коштуница је изразио уверење да решење овог најтежег проблема неће бити неповољно по Србију.
У делу међународне заједнице рачуна се углавном само на једну опцију - независност Косова, и указује се само на њене површне предности. Та опција има пуно недостатака, а решење за које се ми залажемо - суштинска аутономија - има пуно предности, истакао је Коштуница.
Он је рекао да је на њега посебан утисак оставила седница Савета безбедности УН, одржана 13. јула, која је била посвећена Косову и Метохији.
Говорили су представници свих пет сталних чланица и то показује да постоји свест о важности и сложености проблема. Имали смо прилику да чујемо и аргументацију руског амбасадора Виталија Чуркина, која је врло убедљива и нама блиска, напоменуо је Коштуница.
Председник Владе је навео да је најважније да се дебата о Космету води прво кроз Скупштину Србије, а преговарачки тим ће почетком ове јесени известити Скупштину о томе шта је до сада учињено.
Парламент је једини прави, демократски форум на којем се расправља о Косову и Метохији. Ако размишљамо о том најлошијем решењу, став Србије би био да се констатује да је Космет део Србије. То није празна реторика, већ уставно-правна формулација, указао је Коштуница.
Према његовим речима, Србија је до сада у свим наступима посезала за аргументом права, а не силе, а тако би деловала и даље.
Аргумент силе је врло често на страни других, појединих делова међународне заједнице који понекад европске интеграције наше земље условљавају одрицањем од Космета, што је немогуће. Постоје одређени, дефинисани услови за све земље које желе да постану чланице Уније. Никоме није постављен услов одрицања од дела територије ради учлањења у ЕУ. Не може ни са Србијом да буде такав случај, истакао је Коштуница.
Говорећи о сарадњи са Хашким трибуналом, он је рекао да се сви оптужени морају наћи у Хагу.
За сваког за ког је утврђено да је у Србији, он је отишао у Хаг, али сад имамо технички проблем да утврдимо где се Младић тренутно налази. Покушавамо да "случај Младић", који је у много чему специфичан, решимо кроз Акциони план, бољом координацијом са Хагом, Бриселом, наших служби, на онај начин на који је то урађено у Хрватској, нагласио је Коштуница.
Он је навео да ће после усвајања закона о министарствима у Скупштини Србије обавити консултације и предложити кандидате за министра одбране и спољних послова Србије.
Коштуница је рекао да је извесно да ћемо добити два нова министарства после усвојених измена закона.
У јавности има толико различитих и маштовитих изјава, али за мене постоји само оно што је званично затражено, а тога за сада нема, напоменуо је председник Владе.
Он је указао на то да се залаже да се избори одрже после доношења устава јер Србија више није федерална јединица, нити део државне заједнице, тако да мора да уреди односе на нов и другачији начин и да донесе демократски устав који ће потрајати.
То је наш задатак. На спољном плану - то је ЕУ, на путу ка Унији - сарадња са Хагом, на унутрашњем - Космет, нови устав, економија. Не видим логичније решење него да избори буду после новог устава, закључио је Коштуница.