Крушевац, 27. јул 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је данас да би окончање сарадње с Хашким трибуналом омогућило другачију позицију Србије у преговорима о будућем статусу Косова и Метохије.
Коштуница је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе у Крушевцу, оценио да би уз наставак преговора са ЕУ та сарадња била веома значајна у сложеним приликама када се расправља о будућем статусу Космета, оном делу Србије који је увек био и заувек ће остати Србија.
Он је подсетио на то да је досадашња сарадња с Хагом резултирала добровољном предајом 16 оптуженика и додао да се од тада до данас, захваљујући томе, променио и однос најширег дела јавности према сарадњи са Трибуналом.
Председник Владе је најавио да ће Преговарачки тим за политичке разговоре о будућем статусу Космета у петак, 28. јула, договорити даље активности овог тима.
Коштуница је објаснио да ће бити договорена стратегија за решавање конкретних животних питања српског становништва на Космету и поновио да је у свим досадашњим разговорима Србија показала супериорност у односу на албански преговарачки тим када је реч о наступу, документованости и аргументима.
Он је нагласио да током тих преговора није чуо ниједан ваљан аргумент друге стране зашто би Косово и Метохија требало да буде независно, док је српски тим изнео много чврстих аргумената зашто Косово и Метохија не сме да буде независно и зашто је суштинска аутономија најбоље решење за Србију, Космет, Европу и односе у свету.
Ми смо јасно указали на то да је наше решење у складу с међународним правом и демократским вредностима, као и на погубност решења независности, рекао је председник Владе.
Коштуница је напоменуо да је до сада изгубљено много времена у разговорима о конкретним питањима у покрајини, чему је допринело и недовољно вешто вођење преговора специјалног изасланика УН за Косово и Метохију Мартија Ахтисарија и његовог заменика Албера Роана.
Министар за рударство и енергетику Радомир Наумов рекао је да је Влада данас у Крушевцу подржала изградњу регионалног гасовода кроз Србију, који би требало да обезбеди стабилно снабдевање земље гасом и донесе јој значајан годишњи приход.
Вредност гасовода је око милијарду долара, а њиме ће гас од Турске, преко Бугарске, Србије, Хрватске и Словеније бити спроведен до северне Италије, рекао је Наумов.
Он је навео да је капацитет гасовода 20 милијарди кубних метара годишње, чиме ће бити омогућена потпуна стабилност снабдевања гасом Србије, као и сигуран доток ка западној Европи.
Министар финансија Млађан Динкић истакао је да је то највећи инвестициони пројекат Владе, те да ће гасовод годишње доносити 200 милиона долара прихода, који ће Србија делити са руским партнером "Газпром-Газекспортом".
Иако је постојала одлука из ранијег периода према којој гасовод није требало да прође кроз Србију, у разговорима Коштунице и руског председника Путина договорено је другачије, а пролазак гаса кроз Србију допринеће развоју целокупног југа и централне Србије, указао је Динкић.
Према његовим речима, Влада је усвојила и пет секторских планова у оквиру Националног инвестиционог програма, укупне вредности приближно 800 милиона евра.
Динкић је прецизирао да је реч о плановима за пројекте у области саобраћајне инфраструктуре, здравства, културе, туризма и реконструкције верских објеката.
Више од 600 милиона евра предвиђено је за саобраћајну инфраструктуру и здравство, 100 милиона евра за туризам и културу и 15 милиона евра за верске објекте, навео је министар финансија.
Он је додао да је део средства обезбеђен из кредита, а део из приватизационих прихода.
Динкић је напоменуо да је Влада усвојила и Уредбу о националним признањима и наградама за спортисте, којом су предвиђена трајна примања за освајаче медаља на олимпијским играма и носиоце светских рекорда у олимпијским дисциплинама.
Добитници златних медаља примаће месечно по три просечне плате, односно око 60.000 динара, бронзаних и сребрних нешто мање, навео је министар и додао да је планирано слично и за најбоље домаће уметнике.
Део седнице Владе био је посвећен Крушевцу, а председник ове општине Драган Аздејковић нагласио је да ће Крушевац из средстава Националног инвестиционог програма добити 1,6 милиона евра за изградњу локалних путева, а 3,6 милиона евра за гасификацију правца ка Трстенику и Врњачкој Бањи.
Аздејковић је напоменуо да ће Крушевац за водоснабдевање добити 4,8 милиона евра, а за пројекте биогаса, односно депонију у Срњу - 2,3 милиона евра.
Такође, истакао је он, најављено је и финансирање завршетка фискултурне сале у Гимназији, набавка опреме за Вишу техничко-технолошку школу, реконструкција зграде Хитне помоћи, као и 24 милиона динара за изградњу дечјег позоришта.
Председник Владе је са министрима, после конференције за новинаре,
обишао и оближњу цркву Лазарицу.
ФОТО ПРИЧА: Делегација Владе Србије у обиласку цркве Лазарица