Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У августу почиње оштра контрола имовине и прихода

У августу почиње оштра контрола имовине и прихода

Београд, 26. јул 2006. године - Директор Пореске управе Министарства финансија Владе Републике Србије Владимир Илић најавио је данас да ће ова управа од августа почети редовну контролу пријава прихода и имовине грађана.

Владимир Илић на данашњој конференцији за новинаре
Илић је на конференцији за новинаре објаснио да ће најпре на мети контроле бити неколико десетина пореских обвезника у Београду чија имовина прелази 20 милиона динара, а након месец дана контрола ће се проширити на регионалне центре и филијале Пореске управе широм Србије.

Он је нагласио да ће се контролисати разлика између нето прираста имовине лица на крају године у односу на имовину на почетку године, а коју је обвезник дужан да правда легално стеченим приходима и плаћеним порезом.

Директор Пореске управе је навео да у Србији постоји између десет и двадесет хиљада грађана који имају имовину вреднију од 20 милиона динара, а према позиву из 2003. године, имовину већу од тог износа пријавило је само 1.298 грађана.

Као озбиљан системски проблем, Илић је поменуо начин рада друштва са ограниченом одговорношћу, која све чешће врше пореске утаје због тога што им то "дозвољава" Закон о порезу на додату вредност, и најавио да ће упутити предлог Министарству да измени тај закон у домену да не може свако ући у систем ПДВ-а, као и да се одреди цензус за ПДВ.

На овај начин избегло би се да се компанија која има имовину од свега 500 евра задужује кроз огромне порезе и сервисира друге фирме кроз узимање претходног пореза, а нестаје након узете провизије, образложио је Илић.

Он је указао на то да се у Србији дневно отвори од 250 до 300 фирми, од којих је бар трећина спремна на пореске махинације, уз напомену да је ове године поднето 738 кривичних пријава за утају 8,5 милијарди динара пореза, што је двоструко већи износ него прошле године.

Илић је истакао да држава не уме да препозна стварне размере проблема утаје пореза јер је од 2.286 кривичних пријава поднетих у протекле три године судски епилог имало 287 случајева, изречено је свега 7 затворских казни, а од укупног броја поднетих кривичних пријава тужилаштво је 104 окарактерисало као неосноване.

Тек ове године изречена је прва озбиљнија затворска казна за утају пореза у трајању од 4,5 године, додао је директор Пореске управе.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs