Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Обрачунавање пензија сразмерно стажу који је остварен у Србији и Црној Гори

Обрачунавање пензија сразмерно стажу који је остварен у Србији и Црној Гори

Београд, 17. јул 2006. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић говорио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Дневник" о договорима о закључењу међудржавних споразума у области социјалних давања између Србије и Црне Горе.

Слободан Лаловић
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Која су се тешка питања из области пензионог и здравственог осигурања разматрала на састанку радних група:

- Нема неких посебно тешких питања јер је просто реч о заузимању става. Црногорци предлажу у пензионом систему да за два питања буде примењено нестандардно решење које имамо у осталим међудржавним споразумима са бившим југословенским републикама. Реч је о висини најниже пензије и исплати туђе неге и помоћи. Дакле, видите да то нису капитална питања, мада могу значити нешто за људе и у Црној Гори и у Србији.

Да ли црногорска власт тражи већи износ за ова давања:

- Они у суштини траже да се у свакој земљи поштује постојећи ниво примања, што би могло да доведе до већег износа за Црногорце. Али, није то нека велика материјална битка. Више је у питању принципијелни став да ли ћемо, када је у питању Црна Гора, усвојити нестандардна решења која немамо са другим републикама. Дакле, то је више политичко, него материјално, или питање директно везано за пензиони систем. У Влади Србије ће ових дана о томе бити заузет став. Али, много су сложенији проблеми у области здравства и ту су веће разлике Београда и Подгорице јер су ту кључна нерешена питања.

Хоће ли наредне недеље бити исплата пензија које чека 5.000 људи:

- Око тога још нема заједничког става у Влади. Подељени смо око тога да ли да исплату пензија повежемо са потписивањем међудржавног споразума или да она иде независно следеће недеље. Иначе, црногорски предлог је да до ових исплата на бази реципроцитета дође одмах, али читав посао може да потраје ако једни другима узвраћамо новим предлозима.

Шта је са војним пензијама:

- То је потпуно одвојено питање од овог и о њему се разговара у склопу посебног договора са Црном Гором. Ту су неизмирени дугови ове републике и много су сложенији односи.

Тражи ли се решење за 20 милиона евра колико Влада Црне Горе дугује Србији:

- Решења око тог питања тражи министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић са црногорским колегом Игором Лукшићем и колико сам упознат, практично су се већ договорили.

Коју ће корист грађани обе државе имати након склопљеног споразума и његове ратификације у парламенту:

- Ако не буде нестандардних решења, биће настављени односи као и са другим бившим југословенским републикама, где је практично кључна разлика у томе бити у једној држави, или не, као што ми више нисмо. То изазива проблеме у неким питањима, а конкретно значи да ће се пензије рачунати сразмерно стажу који је остварен у свакој од тих република. Питање је и како ће и преко кога ићи трансфер. Али, када се закључи међудржавни споразум требало би да се стање стабилизује и да сви знају шта су њихова права и принадлежности. Кључна разлика је у тој сразмерности примања. Сабираће се 10 година стажа у Црној Гори и 15 година у Србији и то ће бити пензија. Док је постојала једна држава, пензија је остваривана тамо где се користи то право, без сабирања радног стажа.

Хоће ли држављанство бити проблем да неко добије пензију:

- Лично не верујем да ће то бити проблем.




Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs