Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Скупштина Србије усвојила више закона

Скупштина Србије усвојила више закона

Београд, 14. јул 2006. године - Посланици Скупштине Србије усвојили су данас више закона чиме су окончали ванредну седницу која је почела 5. јуна.

Посланици су усвојили измене Закона о радиодифузији, којима се са 18 на 19 повећава број чланова Програмског одбора јавног радиодифузног сервиса (РТС). Према овим изменама, број чланова из реда народних посланика биће седам, а не шест.

Ово повећање уследило је како би Одбор имао непаран број чланова, али и да би се омогућила доследна пропорционална заступљеност различитих посланичких група у Програмском одбору. Скупштина је на претходној седници изабрала 15 од 16 кандидата које су предложили Одбор за културу и информисање и Републичка радиодифузна агенција.

Скупштина је такође усвојила измене Закона о уџбеницима и другим наставним средствима на основу чега ће досадашње јавно предузеће Завод за уџбенике и наставна средства постати јавно предузеће Завод за уџбенике.

Од 1. септембра 2006. године новим оснивачким актом тог јавног предузећа обезбеђује се његова равноправност са осталим јавним предузећима што подразумева и могућност спровођења поступка приватизације.

Скупштина Србије усвојила је такође Закон о платама државних службеника и намештеника којим се на нови начин, путем платних група и платних разреда, уређује систем награђивања запослених у државним органима у Србији.

Скупштина је усвојила и измене и допуне Закона о порезу на доходак грађана и измене Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање.

Тим законима је смањен порез на плате и постигнуто је пореско растерећење обвезника за 31,5 милијарди динара. Стопе пореза на плате биће смањене са 14 на 12 одсто.

Усвојен је и Закон о личној карти којим она постаје електронски идентификациони документ. Нова, електронска лична карта имаће биометријске елементе - фотографију, потпис и отисак прста, као и податке о пребивалишту и адреси.

Сви грађани треба да добију нову идентификациону карту у наредних пет година што је крајњи рок до када ће важити садашње личне карте. Уместо садашњих 18 година, утврђује се да су сви држављани Србије старији од 16 година дужни да имају и носе личну карту, а дата је могућност да је поседују и деца старија од 10 година. Образац нове личне карте садржаће простор за "контактни микроконтролер" (чип) и простор за "машински читљиву зону" за потребе аутоматског очитавања података.

Усвојен је и Закон о финансирању локалне самоуправе, који ће сиромашнијим општинама омогућити више новца из буџета, на терет богатијих градова Београда и Новог Сада.

Скупштина је усвојила и Закон о слободним зонама који би требало да стимулише извоз, побољша услове за страна улагања и подстакне развој недовољно развијених подручја. Такође, усвојен је и Закон о девизном пословању и допуне Закона о платном промету, чији је циљ либерализација пословања на финансијском тржишту.

Законом о девизном пословању омогућено је узимање девизног кредита за куповину стана, а новина је могућност продаје потраживања у иностранству за девизе.

Посланици Скупштине Србије усвојили су данас и законе о пољопривредном земљишту и о органској производњи.

Закон о пољопривредном земљишту омогућава укрупњавање и закуп пољопривредног земљишта у државној својини на период од једне до 20 година, а такође уређује планирање, заштиту, уређење и коришћење пољопривредног земљишта као добра од општег интереса.

Груписањем земљишта, као мере уређења пољопривредног земљишта, пољопривредници ће моћи да, уз помоћ државе, групишу парцеле на добровољној основи, што ће им омогућити лакше и јефтиније обрађивање земљишта, јер ће посед бити састављен од једног, евентуално два или три дела.

Физичким и правним лицима омогућено је да на равноправан начин конкуришу за закуп пољопривредног земљишта у државној својини на јавном надметању. Средства од накнада биће распоређена тако да 40 одсто припадне буџету локалне самоуправе, а 60 одсто буџету Србије. Локална самоуправа у закуп може издати и приватно земљиште које се не обрађује, а средства од закупнине добијао би власник.

Биће формирана и Управа за пољопривредно земљиште, а предвиђено је и формирање информационог система о пољопривредном земљишту, који ће евидентирати податке и о државном и о приватном земљишту.

Закон о органској производњи и органским производима уводи национални знак за органске производе, стављање ознака које ће јасно указивати на порекло, квалитет и методе производње.

Тим законом предвиђено је обележавање органске биљне и сточарске производње, постојање јединствене евиденције и сертификације усклађене са прописима Европске уније, што би омогућило њихов извоз на страна тржишта.

Скупштина је данас ратификовала Уговор о оснивању енергетске заједнице, између Европске уније, с једне, и Србије, Албаније, Бугарске, Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније, Црне Горе, Румуније и Привремене Мисије УН на Косову и Метохији у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, с друге стране.

Парламент је усвојио и Закон о давању гаранције Србије немачкој финансијској организацији КФW по задужењу "Електропривреде Србије", који се односи на рехабилитацију хидроелектране "Бајина Башта".

Скупштина је усвојила и Закон о престанку важења Закона о оснивању новинско-издавачке установе "Братство" и изабрала носиоце правосудних функција, на предлог Високог савета правосуђа.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs