Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Нови устав као симбол нове Србије, њене снаге и одговорности

Нови устав као симбол нове Србије, њене снаге и одговорности

Београд, 4. јул 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница оценио је синоћ да су дипломатска офанзива и дипломатски речник подигнути за читаву октаву и да нас сада свет боље чује, што је било преко потребно јер се ради о судбини државе, њеном интегритету и будућности.

Фото: РТС
Коштуница је у гостујући у емисији "Интервју" на Радио-телевизији Србије истакао да се ради о питањима која се не тичу само Србије, већ и целог региона и добро познатих начела међународног права, због чега о тим стварима треба проговорити јасно.

Он је нагласио да је тај јасан говор свакако до сада показао своје резултате јер се сада став Београда пажљивије слуша у свим релевантним светским престоницама, а дошло је до "освешћења" и у самом Бриселу о томе да се на Србију мора гледати мало другачије него што је то био случај до сада и да се морају успостављати и градити другачији, сараднички односи.

Коштуница је оценио да је пресуда Хашког трибунала Насеру Орићу запањујућа и срамна и да представља директно изругивање правди и велики ударац жртвама и поновио да сви оптуженици пред Хашким трибуналом морају бити једнаки као и пред сваким другим судом.

Србија остаје доследна у поштовању својих обавеза, а ово је питање над којим би морао да се замисли Хашки трибунал и они који здушно подржавају такву правду, рекао је председник Владе и додао да би та пресуда требало у самом Трибуналу да доведе до озбиљног преиспитивања о томе шта је Хашки суд.

Он је нагласио да ће посебно да укаже на то онима који су за пресуду најодговорнији.

Коштуница је истакао потребу доношења новог устава "посебно сада када он треба Србију да дефинише као потпуну заокружену државну целину, а не као део једне од држава".

Консензус за доношење новог устава постоји и министар за државну управу и локалну самоуправу Зоран Лончар је известио чланове Владе на последњој седници о томе да је усаглашена прва половина устава, која се односи на друштвено-економско уређење, начела и људска и мањинска права, рекао је Коштуница.

Он је изразио уверење да ћемо до новог устава доћи релативно брзо, односно да би то морало бити у наредним месецима, до краја ове године.

Према његовим речима, нови устав је један од симбола нове Србије, њене снаге и одговорности, због чега нам је потребан - како због нас самих, тако и због Европе.

Фото: РТС
Он је рекао да се одувек залагао за то да Србија буде уређена као држава регија и истакао да је вредност те идеје у томе да се сви делови државе што равномерније развијају.

Коштуница је оценио да је консензус преко потребан и када је реч о политичким односима и функционисању институција, пре свега парламента.

Сагласност мора бити постигнута, поготово у земљи која пролази кроз буран период транзиције и у којој се постављају нека питања која нису постављана у другим државама, а то су питања територијалног интегритета, суверенитета и унутрашњег уређења, истакао је он.

Говорећи о придруживању Европској унији, Коштуница је нагласио да је оно далеко лакше, једноставније и брже када се успостави једна врста сарадничког односа, уколико схватимо да је то заједнички циљ, уколико Србија хоће у Европу и уколико је Европи потребна Србија.

Он је нагласио да партнерски однос ни на који начин не доводи у питање нека правила и услове које поставља ЕУ, али да би било боље да покушамо заједно да идемо напред.

Када је реч о одлагању преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању са ЕУ, Коштуница је истакао да би било далеко разложније да је Србији дато још времена и могућности да доврши сарадњу са Хашким трибуналом.

Према његовим речима, Акциони план о сарадњи са Хашким трибуналом треба да омогући транспарентност и информисаност када је реч о напорима да се сарадња са Трибуналом приведе крају. Он је додао да политичка воља постоји, али да је Влада суочена са техничким препрекама.

Фото: РТС
Коштуница је рекао да је део Акционог плана и развијање већ постојеће свести најшире јавности да је сарадња са Хагом потребна и да један човек не може да уцењује целу земљу и буде важнији од ње.

Стање свести се у односу на сарадњу са Хагом потпуно променило, мере се предузимају, политичка воља постоји и Акциони план само то треба да формализује и омогући размену информација са Бриселом, да се потпуно јасно види шта се чини, и то је једини прави пут, објаснио је он.

Председник Владе је оценио да се тим путем могло поћи одмах и да није добро што је Србија у једном тренутку заустављена на том путу, што су преговори одложени, а посебно што је то урађено уочи референдума у Црној Гори.

Коштуница је рекао да тренутно можемо бити задовољни степеном сарадње демократских снага у Србији јер постоји одговорност свакога пред тих неколико крупних питања пред којима се држава у овом тренутку налази.

Говорећи о сусретима на највишем нивоу које је у последњих неколико месеци имао, Коштуница је нагласио да су његови саговорници пре свега били заинтересовани за то да добију потпуну слику о свој сложености косовског питања, без икаквог имплицирања да је решење у независном Косову.

Након фазе у којој је предочавана правна аргументација која доводи у питање сваку замисао о независном Косову и Метохији, са овим разговорима прешло се на нову фазу у којој указујемо на то како би српска јавност реаговала на покушај отимања дела територије Србије и које би биле последице тога, истакао је председник Владе.

Фото: РТС
Коштуница је нагласио да је европско решење будућег статуса Косова и Метохије једна врста највише аутономије, док је антиевропско решење да се проблеми мањина решавају прекрајањем граница.

То је потпуно наопако и не може остати без последица, рекао је он и додао да греше сви они који мисле да је косовски случај уникатан.

Коштуница је указао на то да ће српску платформу за Косово и Метохију представити и у Вашингтону приликом посете која је најављена за јул, као што је то учинио и при сусретима са представницима европских земаља које је претходно посетио.

Он је истакао да у дипломатским активностима покушава да објасни страним званичницима да српска платформа албанској страни нуди највећи степен аутономије у оквирима Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs