Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Коштуница предложио избор Иване Дулић-Марковић за потпредседника Владе

Коштуница предложио избор Иване Дулић-Марковић за потпредседника Владе

Београд, 20. јун 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница предложио је данас посланицима Народне скупштине Републике Србије да изаберу Ивану Дулић-Марковић за потпредседника Владе, а Горана Живкова за министра пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Фото: Танјуг
Коштуница је у Скупштини Србије рекао да се у саставу Владе тиме неће суштински ништа променити јер су Дулић-Марковић, као досадашњи министар пољопривреде, и Живков, као њен помоћник, успешно обављали дужност у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Он је оценио да ће њиховим избором Влада бити још боља и ефикаснија у решавању приоритета који су пред њом.

Коштуница је као приоритете Владе у наредном периоду навео доношење новог устава, залагање за европске интеграције, успешно решавање статуса Косова и Метохије, примену Дејтонског споразума и снажан инвестициони програм.

Председник Владе је нагласио да се до новог устава мора доћи консензусом свих политичких снага и указао на то да је Србији устав неопходан због правног сређивања државе и доказивања њене снаге и стабилности свих институција.

Он је рекао да ће тиме бити остварени и захтеви неких странака да се одрже избори јер ће после доношења новог устава уследити расписивање избора за парламент и за председника Републике.

Коштуница је, указујући на важност европских интеграција за Србију, поновио да се Влада залаже за партнерске односе са Европом и оценио да је "политика условљавања погрешна и непримерена".

Он је рекао да постоји политичка одлука и политичка воља Владе Србије да оконча сарадњу са Хашким трибуналом јер је то пре свега у интересу Србије и оценио да у складу с тим остаје неразумљиво и неприхватљиво да према Србији буде настављена политика условљавања.

Влада Србије ће као и до сада највећу пажњу посвећивати Косову и Метохији и било би јако лоше уколико би та политика условљавања утицала и на будућу расправу о будућем статусу Косова и Метохије, додао је Коштуница.

Он је подсетио на то да је Скупштина Србије пре више од пола године усвојила један веома важан акт, а то је Резолуција за политичке разговоре о будућем статусу Косова и Метохије, у коме су јасно постављене координате за одређивање будућег статуса покрајине.

Такође, како је додао, парламент је чврсто одредио да ће свако наметнуто решење за Косово бити одбачено као нелегитимно и као правно насиље над Србијом.

Према његовим речима, упоредо са бечким преговорима о Косову и Метохији тече и врло интензивна дипломатска активност, са циљем да се пре свега објасни и ојача наш положај.

Лично и преко својих сарадника сам стално у контакту са владама земаља чланица Контакт групе и са функционерима УН, рекао је Коштуница и додао да је последњи такав, врло успешан разговор имао пре само неколико дана са руским председником Владимиром Путином.

Он је нагласио да парламент може да рачуна на то да ће у догледно време на посебној седници имати прилику да се изјасни о досадашњем и одлучи о будућем току преговора о Косову и Метохији, уз напомену да је Скупштина та чија ће реч бити увек последња када се ради о Космету.

Коштуница је поновио да се Влада Србије залаже за пуно поштовање међународног права и међународног поретка и да на то указују и сви његови досадашњи иступи као председника Владе, и у земљи и ван ње.

Чврсто верујем у то да се право и правна начела морају примењивати универзално и да не може бити никакве селекције и никаквих изузетака када је реч о оним основним правилима на којима почива међународни правни поредак који гарантује стабилност и мир у међународној заједници, а то је територијални интегритет и суверенитет постојећих држава, рекао је он.

Према његовим речима, Влада Србије је опредељена за пуно постојање Резолуције 1244 која гарантује суштинску аутономију за Косово и Метохију и потврђује територијални интегритет и суверенитет Србије над Косовом и Метохијом.

Он је указао на то да Србија, као што поштује Резолуцију 1244, исти однос има и према другим међународним елементима, укључујући и Дејтонски мировни споразум.

Председник Владе је рекао да је током недавне посете делегације Владе Србије Бањалуци постигнут договор о томе да се у складу са промењеним околностима и другачијим државним статусом Србије, као и у складу са Дејтонским споразумом, приступи променама у Споразуму о специјалним паралелним односима између Србије и Републике Српске.

Та могућност представља потврду Дејтонског споразума и Србија и Република Српска ће радити на проширењу и унапређењу сарадње у овим оквирима, било да је реч о политичкој, економској, културној или другој сарадњи, објаснио је Коштуница.

Он је рекао да ће Влада Србије у наредном периоду покренути снажан инвестициони програм који треба да нас приближи кључном циљу, а то је да се у Србији више и боље ради и да се самим тим и боље живи.

С обзиром на то да је израда инвестиционог плана у почетној фази, Коштуница је изразио веровање да ће сви на различите начине моћи да расправљају о овом документу и да на тај начин дају пуни допринос његовој изради и примени у периоду који је пред нама.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs