Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Упис у средње школе тече по плану

Упис у средње школе тече по плану

Београд, 19. јун 2006. године - Министар просвете и спорта у Влади Републике Србије Слободан Вуксановић у интервјуу за данашње издање дневног листа "Глас јавности" говори о упису ученика у први разред основне и упису у средње школе, рационализацији школске мреже у Србији, контроли спровођења наставних програма и другим темама.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Упис у средње школе:

- Имамо добру организацију и до сада све тече по плану. То је једна од најважнијих ствари у школској години и не сме да буде никаквих проблема. Тестови неће бити тешки, а збирке задатака су одштампане 15. децембра и деца су имала довољно времена за вежбање. Хтели смо на тај начин осмацима да олакшамо упис.

Упис у први разред основне школе:

- Ове године имамо нешто више првака, а следеће године биће знатно већи број јер је 2000. година била веома плодна. Међутим, 2009/2010. године ће опет бити мањи број ученика. Генерално, наталитет опада у свим европским држава, осим у две, и то много више него код нас. То није само проблем просвете већ је општи проблем. Није скроз лоше ако имамо мање деце - што је мање одељење, квалитетнија је настава.

Обавезни припремни предшколски период:

- Припремни предшколски програм је био идеја претходног министарства, а ми смо га реализовали. О деци изнад пет година могу бринути само установе и то су светски стандарди. У Министарство сваког дана долазе приватни сервиси за чување деце и узимају папире за испуњавање услова. Они који кажу да неће да испуне ове услове, школоваће само децу до пет година. Ништа се код нас не примењује што већ није признато у другим земљама.

Рационализација школске мреже у Србији:

- Рационализација се спроводи како предлажу локалне самоуправе. Ми смо добили податке из свих општина и имамо мале корекције према њиховим предлозима. Са рационализацијом ћемо радити полако јер нећемо да радимо против предлога локалних самоуправа. Делегација ММФ-а ће нас посетити у петак и обећавамо да ћемо поштовати све што смо се договорили. У сарадњи са министром финансија, видећемо да ли можемо да направимо уштеде и да поновимо програм отпремнина за наставнике који су на боловању, а имају замену.

Штрајк просветних радника:

- Ове школске године у штрајку је било само 1,5 одсто запослених. Они имају право да штрајкују. Све одлуке о повећању плата представници синдиката су уговарали са министром финансија. Увек сам за повећања плата, али ја нисам власник буџета. Слажем се да су плате мале, али су мале у свим службама које су на буџету. Тако је и у свету, али нећу да тражим изговор у томе. Трудимо се да направимо штедњу и утврдимо колико има укупно просветара јер нам поједини директори шаљу већи број запослених. Тако држава уплаћује више плата него што има запослених. Ако смањимо њихов број, онда ће можда плате моћи да се повећају.

Да ли Министарство контролише како наставници спроводе смањење наставних програма:

- Ми можемо да смањимо градиво, али све зависи од наставника јер је он са дететом у центру наставе. Ми смо му помогли тако што смо скратили програме јер нисмо имали времена да пишемо нове. На сваком семинару сам директно рекао учитељима да имају слободу, право и овлашћење да смање програме. Бесмислено би било да на силу децу бомбардују новим лекцијама кад не могу то да "сваре". Деца треба да добију више времена да се играју, експериментишу и практично примењују стечена знања. Просветни инспектори редовно обилазе школе, али њих има врло мало и не могу сваког дана да буду у свим учионицама. Наредне школске године сигурно ће бити урађени нови програми за пети разред, а нови уџбеници ће ићи у складу с реформом наставних програма.

Рад Националног просветног савета и Савета за високо образовање:

- Савет за високо образовање увелико ради и веома сам задовољан. Толико су озбиљно и одговорно схватили важност посла да им се дубоко клањам. То улива наду да ћемо изгурати све што у закону пише. Национални просветни савет је веће тело. Рекао сам им да очекујем да поштују рокове, а ја ћу бити спреман да им помогнем.

Статус студената из Црне Горе који студирају у Србији:

- Студенти из Црне Горе моћи ће и даље да студирају у Србији под истим условима, а до краја седмице биће прецизирани сви детаљи о смештају и исхрани академаца. Академци из Црне Горе имаће исти третман као и студенти из осталих бивших република СФРЈ. Они су формално-правно странци, али их ми не посматрамо као странце. Нисмо имали контакте са црногорским властима, али су они најавили да се статус наших студената у Црној Гори неће променити.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs