Београд, 15. јун 2006. године - Министар за дијаспору у Влади Републике Србије Војислав Вукчевић оценио је да је дијаспора највеће економско добро Србије јер из расејања у земљу сваке године стигне од три до пет милијарди долара.
Вукчевић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" рекао да је само у 2004. години Светска банка евидентирала 4,1 милијарду долара пристиглих из дијаспоре и да је тај новац од великог значаја за социјални мир у Србији.
Треба повратити изгубљено поверење дијаспоре у матицу, нагласио је министар и оценио да је најбољи начин за то да се посвети више пажње и разумевања за потребе, захтеве и жеље Срба у расејању јер су они од већег интереса за матицу него за расејање.
Према његовим речима, нико не спречава дијаспору да улаже, али није јој много ни омогућено. Такође, не може се прописати да Срби из расејања имају предност, али не треба им ни ускраћивати то право, додао је он.
Говорећи о томе у чему Министарство за дијаспору може да им помогне, Вукчевић је истакао да Министарство ни о чему не одлучује, већ само сакупља жеље и захтеве сународника и прослеђује их другим надлежним министарствима и може да буде само иницијатор идеја и законских предлога.
Он је напоменуо да постоји много српских удружења у иностранству која броје од неколико десетина до неколико стотина чланова на које се Министарство ослања, али да својим радом и бројношћу, програмима и организованошћу пажњу највише привлачи Конгрес српског уједињења из Вашингтона, који има и канцеларију у Београду.
Вукчевић је објаснио да је његова мисија од почетка да се однос између расејања и отаџбине подигне на ниво националног интереса, који је много вреднији од слања новца преко рачуна или у ковертама.
Пре свега, указао је он, то је однос који предвиђа да се млади враћају у Србију, да расту и стасају у њој, донесу јој материјална и духовна добра, али и однос у коме ће се Срби сачувати од нестајања у Србији и у расејању.