Београд, 15. јун 2006. године - Министар науке и заштите животне средине у Влади Републике Србије Александар Поповић изјавио је да ће на Шестој министарској конференцији "Животна средина за Европу-Београд 2007" земље западног Балкана имати заједничку платформу за наступ, која ће бити утврђена на сутрашњој конференцији министара југоисточне Европе у Београду.
Поповић је у интервјуу за агенцију Танјуг прецизирао да ће на овом скупу, поред Србије, учествовати представници Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније, Албаније и Турске, уз напомену да ће се Шеста министарска конференција "Животна средина за Европу-Београд 2007. одржати од 10. до 12. октобра у Београду, у организацији Економске комисије УН за Европу.
Имајући у виду да све земље у региону имају сличне или идентичне проблеме и да се срећу са истим или сличним изазовима у области заштите животне средине карактеристичним за период транзиције, укључивање заједничке платформе у дневни ред министарске конференције ствара реалну основу за јаче присуство и приступ различитим међународним и регионалним програмима и фондовима, оценио је министар.
Он је подсетио на то да су извршни комитет и радна група Шесте министарске конференције током припремања тог изузетно важног састанка за екологију Европе ради бољег и лакшег сагледавања проблема и деловања дефинисали три региона - земље Европске уније, земље југоисточне Европе и земље централне Азије и Кавказа.
Министар је рекао да су земље западног Балкана програме и приоритете у заштити животне средине сврстале у пет области.
Према његовим речима, приоритети су јачање сопствених и заједничких капацитета и регионалне сарадње у области одрживог развоја, инфраструктурне инвестиције у локалним самоуправама, јачање капацитета за спровођење норми и стандарда, јачање и усаглашавање регулативе у области заштите животне средине, образовање и јачање еколошке свести, као и јачање регионалне сарадње у областима климатских промена.
Говорећи о значају те две конференције за Србију, Поповић је нагласио да ће наша земља укључена у заједничку еколошку акцију Европе далеко лакше и брже решавати проблеме из области заштите животне средине, али да ће имати и додатне користи.
Нама је веома важно и то што ће на јесењој великој конференцији бити представљен "Приказ стања животне средине у Републици Србији", који по уобичајеној методологији припрема секретаријат Економске комисије УН за Европу, у сарадњи са нашим институцијама и стручњацима, објаснио је Поповић.
Он је подсетио на то да је први такав приказ урађен 2003. године и додао да ће се са овогодишњим приказом заокружити поступак утврђивања стања животне средине у Србији и да ће се тиме "отворити нове могућности за сагледавање проблема у заштити животне средине Србије, као и за предузимање конкретних мера за њихово решавање".
Према његовој оцени, предстојеће две конференције представљају и прилику за афирмацију наших стручних административно-организационих и техничких капацитета и искустава у организацији оваквих међународних скупова, као и за значајно ангажовање целокупног потенцијала града Београда и шире у туристичком, саобраћајном, угоститељском и другим сегментима.