Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Буџетски суфицит омогућава значајно пореско растерећење грађана

Буџетски суфицит омогућава значајно пореско растерећење грађана

Београд, 5. јун 2006. године - Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да буџетски суфицит од преко 40 милијарди динара у овој години омогућава Влади Србије да уведе значајно пореско растерећење грађана, као и да различитим олакшицама стимулише запошљавање.

Динкић је приликом образлагања измена закона о порезу на доходак грађана и о доприносима за обавезно социјално осигурање у Скупштини Србије прецизирао да ће пореско растерећење обвезника у Србији износити 31,5 милијарди динара по основу смањивања пореза на плате.

Он је навео да ће стопа пореза на плате бити смањена са 14 на 12 одсто, а најнижа основица са 40 на 35 одсто, уз напомену да се уводи неопорезиви цензус од 5.000 динара на месечном нивоу.

Министар је објаснио да се законским изменама уводи праведнија расподела пореског оптерећења, тако што ће ниже плате бити више растерећене, док ће богатији слојеви порез на годишњем нивоу плаћати по прогресивној стопи.

Цензус за плаћање годишњег пореза који је износио четвороструку просечну зараду у Републици смањиће се на троструки износ, односно са 1,2 милиона динара на око милион динара и на тај годишњи приход порез ће се плаћати по стопи од 10 одсто, а на годишњи приход већи од 1,9 милиона динара по стопи од 15 одсто, рекао је Динкић.

Према његовим речима, ови закони предвиђају подстицаје за запошљавање младих до 30 година, који ће омогућити да послодавци који запосле ове особе буду ослобођени плаћања пореза на плате и доприносе на терет послодавца у наредне три године уколико се ради о запошљавању приправника, односно две године уколико је реч о лицима која су најмање три месеца на бироу.

Такође, уводе се и подстицаји за запошљавање старијих од 45 година, тако да послодавци који буду запошљавали старије од 45 година, а који су на бироу најмање шест месеци, неће уопште плаћати порез на плате и биће ослобођени плаћања 80 одсто доприноса на терет послодавца. Послодавци који запосле старије од 50 година биће ослобођени плаћања пореза на плате и ових доприноса у потпуности.

Ослобађање плаћања пореза на плате и доприносе на терет послодавца биће уведено и за запошљавање инвалида.

Изменама закона уводи се пореско растерећење на нето плате са око 73 одсто, на просечни ниво од 62 одсто, с тим што ће растерећење плата бити веће у неразвијеним регионима.

Пољопривредници ће бити ослобођени плаћања пореза на катастарски приход у 2006. и 2007. години, али ће цензус за оне који паушално плаћају порез бити повећан са два на три милиона динара.

Динкић је рекао да ће ове законске измене ступити на снагу од 1. јануара 2007. године, али да ће подстицаји за запошљавање важити већ од 1. септембра ове године.

Министар је истакао и да ће приватизациони приходи, који се у овој години процењују на више од 125 милијарди динара, први пут бити утрошени за инвестиције, а не за попуњавање буџета, а средства ће кроз шестогодишњи план инвестиција бити утрошена за школство, здравство, привреду, реформу управе.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs