Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Решење питања будућег статуса Космета треба тражити у компромису

Решење питања будућег статуса Космета треба тражити у компромису

Београд/Берлин, 17. мај 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је у интервјуу дневнику "Рајнише пост" из Диселдорфа да верује у опстанак државне заједнице Србија и Црна Гора, као и да решење питања будућег статуса Косова и Метохије треба тражити у компромису.

Војислав Коштуница
Коштуница, који је јуче завршио дводневну радну посету Немачкој, нагласио је да се тај компромис зове Европа и да с њим могу сви да живе. Максимални захтеви за Косово и Метохију нису остварљиви, ни српски, ни албански, те зато треба тежити компромису, нечему "између те две позиције", оценио је председник Владе Србије.

Он је истакао да решење косовског питања не сме ни у ком случају да буде наметнуто и као добре примере решења спорних питања у Европи навео Северну Ирску и италијанску покрајину Трентино Алто Адиђе, коју Немци и Аустријанци зову Јужни Тирол.

Говорећи о предстојећем референдуму о независности у Црној Гори, Коштуница је рекао да, према његовом мишљењу, на Балкану неће бити нове кризе чак и у случају да исход референдума буде издвајање Црне Горе из државне заједнице, али да ће у том случају "све бити компликованије".

У том случају би све што је било заједничко морало да буде раздвојено. На дневни ред би дошло питање коме шта припада, а дошло би и до раздора у самом срцу многих породица у којима се један део залаже за независност Црне Горе, а други за заједничку државу са Србијом, оценио је он.

Председник Владе Србије нагласио је да заједничку будућност Србије и Црне Горе види у Европској унији и додао да његове процене у том смислу подржава и Брисел који често наглашава да је Србија важна за ЕУ.

Коштуница је истовремено оценио да није оправдана мера Брисела о прекиду преговора ЕУ са Београдом о Споразуму о стабилизацији и придруживању.

У Србији постоји политичка воља за сарадњу са Хашким трибуналом, али још има "техничких проблема" које треба решити, објаснио је председник Владе Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs