Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Боље лечење грађана Србије него раније

Боље лечење грађана Србије него раније

Београд, 15. мај 2006. године - Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић говорио је у интервјуу за јучерашње издање дневног листа "Политика" о примени Закона о лекарским коморама, смањењу права осигураницима, уштедама у лечењу, праву на боловање, сарадњи између цивилног и војног здравства и другим актуелним темама.

Томица Милосављевић
Званични сајт Владе Републике Србије преноси делове овог разговора.

Примена Закона о лекарским коморама:

- Примена закона је увек тежа од доношења закона, мада је и доношење закона у Србији у транзицији компликован и тежак посао. Неке ствари су већ директно у примени, пре свега, одредбе Закона о здравственом осигурању које дефинишу смањивање немедицинских давања и повећање медицинских давања и стварање уштеде у буџету здравства које ће нам омогућити да ове године решимо нагомилане дугове из прошлих времена. Конкретно, ове године је двоструко више урађених операција и интервенција на срцу него раније, нема више листе чекања за пејсмејкере.

Лечење и уштеда:

- Хоћу да лечим, али и да истовремено где год могу штедим, а ми можемо и даље да штедимо, пре свега на немедицинским давањима. Тешко можете да нађете земљу у којој грађанин из обавезног здравственог може да добије преглед лекара опште праксе, гинеколога, педијатра, лабораторију и снимак на рендгену онда када хоће и колико пута хоће. То не постоји ни у једној земљи, осим код нас. Не кажем да је то спектакуларна ствар, али, просто, не треба да мислимо да је то што данас добијамо у здравственом систему, по дефиницији – мало и лоше, него је то и те како – много! Имамо боље здравство и права него што је наша економска моћ. Из обавезног здравственог осигурања имамо 157 евра по становнику, а Мађарска толико има само за лекове.

Смањење права осигураницима:

- Истина, смањена су права, пре свега за немедицинска давања, на пример, за боловања. Стоматолошке услуге су област у којој су највише смањена права. Финансијски, ми стару праксу нисмо могли да издржимо. Грађани после 18. године у стоматологији морају да размишљају о својим зубима одговорније. Ружне су и пејоративне изјаве типа "ако ме буде заболео зуб и морам да га вадим – онда ћу сам да га вадим, јер немам да платим!" То није истина, то покрива обавезно осигурање, јер је то хитна интервенција. Али, ако се сетите у 50. години да промените своје кварне зубе и да ставите протезе, онда ћете морати да платите из допунског осигурања.

Шта је добијено рестрикцијом:

- Много шира листа лекова. Много су већа медицинска давања за скупе интервенције, укључујући и вантелесну оплодњу коју ће држава почети да плаћа, чим струка договори критеријуме. Али, струка се већ недељама договара. Ми смо рекли: почните да радите, све ћемо да платимо, већ сутра, али дајте критеријуме који пар испуњава услове и којом динамиком ће се обављати вантелесна оплодња.

Право на боловање:

- Право на боловање ће од 1. јуна бити остваривано по прецизнијим критеријумима него што је то био случај до сада. То не значи ни лакше, ни теже, него праведније, прецизније и конкретније. Контрола лекара већ је пооштрена. Не постоји ниједна земља која је толико широке руке код давања боловања као што смо то ми.

Циљ ове рестрикције:

- Циљ је да се људи одврате од боловања као од механизма за решавање својих социјалних проблема. Да нам боловање не буде начин да решимо проблем ако имамо сукоб на послу или да обрадимо њиву када је сезона. Да је боловање решење када треба да у кући средимо олуке и кров, да радимо "на црно" на трећем месту... Боловање, просто, треба да користи само онај ко заиста не може да ради.

Нова радна места за младе лекаре:

- До краја јуна биће тачно познато где су слободна места за која конкуришу млади, најбољи доктори и сестре. Током лета то мора да буде решено. Очекујем да Србија у другој половини године има 300 нових доктора.

Како се лече грађани Србије:

- Боље него раније. Српски је специјалитет да се болнице перу и сређују пре него што дође министар. Сви помоћници и ја сам, међутим, трудимо се да будемо често на терену и мислимо да имамо реалну слику. Нећу да упадам у изненадне посете, да будем главни здравствени полицајац. То није достојно ни запосленог у здравству, нити министра.

Лечење цивила на Војно-медицинској академији (ВМА):

- Војно здравство има посебан начин финансирања потпуно независан од цивилних установа. За лечење 3.000 цивилних пацијената годишње, колико се сада лечи на ВМА, ми из Фонда издвојимо пара колико укупно кошта годишњи трошак за Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње". То је огроман новац. Никада до сада уговорима није било регулисано функционисање сарадње између војног и цивилног здравства. Отворено смо поручили да је будућност учешћа војног здравства у пружању услуга цивилима у интегрисању ова два система, под једнаким принципима финансирања. То подразумева заједничко здравствено осигурање и таква је иницијатива већ покренута.

Решење за стоматологе у домовима здравља:

- Стоматолозима и техничарима понуђено је или да узму отпремнину по правилима по којима је већ отишло 10.000 запослених, или да узму у закуп простор у домовима здравља и формирају приватне установе, наравно, тамо где постоји вишак простора, а са тим се сложе управни одбори и управе тих домова.

Корупција у здравству:

- Волео бих да нема уопште разлога за корупцију. То би подразумевало да докторски и сестрински рад буде плаћен фантастично добро, да смо ми економско снажна држава, која има добро плаћене и задовољне здравствене раднике, који у своје радно време беспрекорно раде свој посао и да грађани немају разлога да буду незадовољни, да има начина да се додатним радом, на пример, суботом и недељом, додатно заради и да то буде једна идилична ситуација у којој нема сиве зоне или корупције. Нема универзалног лека за корупцију. Сто пута сам директоре породилишта и осталих установа у којима сам био питао директно да ли има корупције и тарифа. Свако ми каже: "Тога вероватно има, али ја то, веруј ми, нисам ни чуо ни видео"!

Трудимо се да створимо системске могућности да корупцију сведемо на најмању меру. Инсистираћемо још више на заштити права пацијената и јачању свести грађана. Али, број притужби, истини за вољу, које се односе на новац је симболичан. Практично их нема. Људи и када дају новац свесни су да и они чине прекршај и нису спремни да о томе отворено причају, него то ураде и онда причају у затвореним друштвима. Немамо друга објашњења, јер од 300 жалби које свакога месеца стигну у Министарство здравља ниједна се не односи на новац. Ни у једној нема написмено речено: ја сам морао да дам новац за лечење или неко ми је тражио паре.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs