Закон о арбитражи убрзаће арбитрарно решавање спорова
Београд, 10. мај 2006. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић оценио је данас да би закон о арбитражи требало да убрза арбитрарно решавање спорова, што је веома важно за функционисање економије.
Париводић је на седници Скупштине Србије истакао да би овај закон, поред међународне, требало да развије и домаћу арбитражу, подсетивши на то да је спољнотрговинска арбитража уведена код нас 1953. године.
У случају привредног спора између два предузећа међународна арбитража није могла да се примењује, објаснио је он и додао да је због проблема у раду трговинских судова важно да се развије домаћа арбитража.
Овај закон прецизира да је једном донета арбитражна пресуда дефинитивна, коначна и извршна и док је нека имовина у спору, та имовина је блокирана и за тужиоца и за туженог, рекао је Париводић.
Он је у обједињеној начелној расправи представио и закон о посебним овлашћењима ради ефикасне заштите права интелектуалне својине, који се првенствено бави инспекцијским органима које овлашћује и којима наређује да на лицу места одузму робу којом се повређује интелектуална својина.
Тржишна, грађевинска и финансијска инспекција имају обавезу, свака у свом домену, да заштите интелектуалну својину, истакао је министар и објаснио да би уколико би био угрожен жиг, односно марка, била ангажована тржишна инспекција, а ако би био угрожен архитектонски пројекат, грађевинска инспекција.
Према његовим речима, инспектори се већ обучавају за препознавање робе која повређује жигове, моделе, узорке, ауторска права и посебно компјутерске програме.
Париводић је напоменуо да је овај документ усаглашен са међународним стандардима и њиме су предвиђене казне за привредне преступе у тој области, које достижу и по милион динара.