Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Убрзање кривичних поступака и смањивање судских трошкова

Убрзање кривичних поступака и смањивање судских трошкова

Београд, 3. мај 2006. године - Министар правде у Влади Републике Србије Зоран Стојковић изјавио је данас да ће нови законик о кривичном поступку, о чијем предлогу Скупштина Србије треба да расправља наредне недеље, допринети убрзању кривичних поступака и смањивању судских трошкова.

Стојковић је новинарима у парламенту рекао да овим закоником испуњавамо и обавезу из Европске конвенције за заштиту људских права која прописује да сва суђења буду у разумном року окончана.

Он је истакао да је реч о суштинским променама у судском поступку које треба да допринесу ефикасној борби против корупције и да истовремено обезбеде судску заштиту људских права.

Једна од новина у законику је и могућност поравнања за блажа кривична дела за која је запрећена казна до три године затвора, а којих је више од 50 одсто. То значи да тужилац може направити поравнање са окривљеним, браниоцима и оштећенима, објаснио је Стојковић и додао да се у тим скраћеним поступцима неће тражити образложење пресуде.

Министар је прецизирао да се овим документом смањује могућност злоупотребе у поступку јер се суд дефинише као независан орган који суди, а тужилаштво постаје орган гоњења који прикупља доказе.

Људска права у поступку су заштићена јер истражни судија одлучује по жалби о решењу о спровођењу истраге које доноси тужилац, а одлучује и о одређивању притвора, уласку у стан и сличним питањима, указао је он.

Према његовим речима, Предлогом законика о кривичном поступку јасно се дефинише шта је организовани криминал и технике које се примењују код свих сложених кривичних поступака.

Стојковић је нагласио да законик укида могућност да шеф организоване групе буде заштићени сведок, нити ће моћи да буде аболиран од кривичног гоњења, уз напомену да заштићени сведок изузетно може да буде ослобођен од казне, али мора да буде оглашен кривим.

Једна од важних новина, како је навео, јесте и забрана коришћења имовине за коју се сумња да је стечена незаконито до окончања кривичног поступка, што је веома важно јер се зна да иза сваког криминала стоји материјални интерес.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs