Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Неопходно дати већа овлашћења финансијској полицији

Неопходно дати већа овлашћења финансијској полицији

Београд, 19. април 2006. године - Директор Пореске управе Владимир Илић најавио је данас да ће Министарство финансија, с обзиром на учесталу појаву утаје пореза на додату вредност, предложити измену системских закона и давање већих овлашћења финансијској полицији.

Илић је на конференцији за новинаре навео да је у прва три месеца ове године регистрована утаја пореза у износу од приближно 4,3 милијарде динара и указао на то да ће, ако тај тренд буде настављен, до краја године та сума достићи приближно 10 одсто буџета Србије за 2006. годину или више од 40 милијарди динара.

Он је прецизирао да је Пореска управа за прва три месеца ове године поднела 453 кривичне пријаве због утаје пореза против 418 лица.

Илуструјући како се у пракси избегава плаћање ПДВ-а, Илић је навео пример приватног предузећа "Јона трејд" из Параћина, чији је власник Љиљана Ђукић утајила више од 150 милиона динара пореза, од чега је само избегавање плаћања ПДВ-а износило приближно 95 милиона динара.

Према његовим речима, у систему те финансијске преваре "Јона трејд" је била "перачка фирма" за неколико стотина легалних и фантомских фирми.

Легалне фирме имале су потребу да легализују робу коју су набављале "на црно" и са готовим новцем, тако да су фирме као што је "Јона трејд" сервисирале те њихове потребе тако што су, преко фантомских фирми, лажним фактурисањем легалним фирмама обезбеђивале покриће за набавку робе "на црно" са обрачунатим, али неуплаћеним ПДВ-ом, објаснио је Илић.

Он је истакао да је тако легална фирма добијала легални увоз робе која је набављена на црном тржишту и легално плаћала безготовински на рачун добављачу, а "Јона трејд" је исплаћивала готовину тим легалним фирмама за нову набавку робе "на црно" и за плаћање радника "на црно".

Превара је у томе што је фантомска фирма обрачунала, а није уплатила ПДВ, и тај неуплаћени порез служи као претходни порез фирми "Јона трејд" која ту пореску обавезу пребија, а легална фирма користи тај претходни порез и одбија га од својих обавеза и тако умањује своје пореске обавезе према држави, додао је Илић.

Директор Пореске управе је напоменуо да су друге фирме за ове услуге, у овом случају "Јона трејду", плаћале од три до пет одсто од вредности трансакција и додао да се ове трансакције одвијају врло брзо и да им је тешко ући у траг.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs