Усвојене измене Закона о планирању и изградњи и Закона о рударству
Београд, 17. април 2006. године - Скупштина Србије усвојила је данас измене Закона о планирању и изградњи којима се уводе нови рокови и поједностављује процедура за легализацију бесправно подигнутих објеката.
Ова решења требало би да помогну грађанима да лакше и јефтиније дођу до грађевинских и употребних дозвола, као и да посао око легализације заврше боље и квалитетније.
Рок за подношење захтева за легализацију продужен је само за оне који су некретнине саградили до ступања на снагу садашњег Закона о планирању и изградњи, односно до 13. маја 2003. године.
Усвојене измене дају власницима објеката који су у изградњи, а немају дозволу, могућност да то пријаве надлежним органима ради прибављања потребних дозвола у року од шест месеци од ступања закона на снагу.
Градска управа дужна је да у року од 90 дана обавести власника, односно инвеститора, о условима за издавање дозволе за градњу, а власник да у наредних 90 дана приложи сву потребну документацију.
Уместо главног пројекта, градитељи ће убудуће моћи да доставе само идејни пројекат, скице или фотографије.
Цена легализације биће у надлежности локалне самоуправе, а требало би да буде прилагођена платежној способности подносилаца захтева.
Законом је укинута обавеза плаћања високе накнаде за коришћење земљишта за објекте који неће моћи да буду легализовани, а општине ће саме уредити правила око утврђивања надокнаде за земљиште.
Влада Србије прихватила је 16 од приближно 60 амандмана, међу којима су и они који предвиђају да се приликом пројектовања и изградње јавних објеката и јавних површина осигура несметано кретање и приступ особама са инвалидитетом, деци и старим особама.
Закон је проширен казненим одредбама за прекршиоце ове одредбе у распону од 10.000 до 50.000 динара.
На данашњој седници усвојене су и измене Закона о рударству којима се прецизира наплата за коришћење минералних сировина и оснива Агенција за рударство.
Циљ овог решења је обнова рударског сектора, уз ослањање на приватну иницијативу у условима нове тржишне привреде, а право на експлоатацију имаће искључиво онај инвеститор који је обавио геолошка истраживања без могућности да прода ту лиценцу на тендеру.
Контрола наплате накнада за коришћење минералних сировина биће поверена независној и стручној институцији - Агенцији за рударство, која ће имати највише 15 запослених, углавном стручњака рударског и економског профила, укључујући и стручњаке из Војводине.
Према усвојеном амандману Одбора за финансије, средства остварена од накнаде за коришћење минералних сировина у висини од 50 одсто биће приход Републике, а осталих 50 одсто приход општине на чијој се територији обавља експлоатација, а не у односу 60 према 40 како је првобитно било предложено.
Када се експлоатација обавља на територији аутономне покрајине, 40 одсто остварених средстава биће приход Републике, 10 одсто покрајине, а 50 одсто приход општине где се експлоатација обавља.