Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Надлежне екипе даноноћно на терену у борби против поплава

Надлежне екипе даноноћно на терену у борби против поплава

Београд, 13. април 2006. године - Министар одбране Србије и Црне Горе Зоран Станковић поднео је данас у име овог министарства извештај Влади Републике Србије о текућој ситуацији на терену када је реч о претњи од поплава.

Зоран Станковић на данашњој конференцији за новинаре
Станковић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе Србије, навео да је према извештајима Хидрометеоролошког завода Републике Србије ниво Дунава у Новом Саду у опадању, односно за три центиметра је нижи у односу на јучерашње мерење, док низводно од Новог Сада Дунав и даље има тенденцију пораста, тако да је мерење нивоа реке код Земуна показало пораст од 13 центиметара у односу на јучерашње стање.

Ударни талас у Земуну очекује се 15. априла, када ће висина воде, према проценама, износити приближно 770 центиметара, објаснио је он и додао да је водостај на Тиси и даље у знатном порасту, тако да је данас измерени водостај код Титела износио 806 центиметара, што указује на његов пораст од једног центиметра на сат.

Станковић је навео да се ударни талас на реци Тиси очекује у ноћи између 15. и 16. априла, када ће, према проценама, водостај достићи ниво од 820 центиметара.

Он је додао да је Сава на подручју Београда и даље у порасту, односно да је водостај већи за 14 центиметара у односу на јучерашњи ниво и истакао да се ударни талас реке Саве код Београда очекује у ноћи између 14. и 15. априла, када ће ниво реке достићи 723 центиметра.

Према његовим речима, до сада је дошло до плављења насељених места у приобаљу реке Дунав, и то у општини Беочин где је поплављено стотину кућа од којих је 69 исељено, у насељу Черевић где је поплављено 60 кућа од којих је 10 исељено, у насељу Сусек у коме је поплављено 60 кућа, исељене четири, док је један стамбени објекат порушен, а такође, у општини Неготин поплављено је 26 кућа у селу Радујевац.

Станковић је нагласио да је најугроженије подручје деоница водотока реке Тисе од преводнице у Стајићеву до Жабаљског моста, који угрожава општине Зрењанин, Тител и Жабаљ.

Најугроженије насеље у водотоку реке Тисе је Бело Блато које има приближно 2.000 становника и које се и даље упорно брани од продора воде помоћу насипа, али су у току опсежне припреме за евентуалну евакуацију становништва, рекао је министар одбране СЦГ.

Он је објаснио да ће приликом наиласка очекиваног врха плавног таласа потенцијално најугроженија подручја на територији Града Београда бити десна обала Дунава у Земуну, десна обала Саве на потезу од Макиша до Небојшине куле, као и Велико Село и Сланци у рејону Вишњичке бање, док ће непосредно бити угрожено и приградско насеље Гроцка.

Низводно од Београда, како је навео, најугроженија подручја могу бити Смедерево, Велико Градиште, Неготин и Голубац.

Станковић је прецизирао да је до сада на одбрани од поплаве Министарство одбране ангажовало приближно 3.700 људи, и то 2.200 припадника војске и 1.500 војника на цивилном служењу војног рока.

Поред тога, ангажовано је и 139 моторних возила, 29 инжињеријских машина, један хеликоптер, 25 моторних пумпи са пратећом опремом, 10 агрегата и осам пловних средстава, рекао је министар одбране.

Он је објаснио да Министарство у наредном периоду на плану одбране од поплава може ангажовати још приближно 2.000 војника на редовном и 2.800 војника на цивилном служењу војног рока, као и 30 пловних средстава, 20 инжињеријских машина и теренских моторних возила колико буде потребно.

Станковић је истакао да је Министарство одбране ставило све своје расположиве снаге на располагање надлежним органима Републике Србије.

Велимир Илић
Министар за капиталне инвестиције у Влади Републике Србије Велимир Илић саопштио је да је са представницима Дирекције за воде Републике Србије јутрос посетио подручја која су најугроженија у Војводини, а то су Тител, Нови Сад, Беочин и Зрењанин.

Према његовим речима, том приликом констатовано је да до сада насипи нису пробијени ни на једном месту, а да је поплављен део подручја који је ван брањеног подручја, односно ван бедема.

Војска ради свој део посла, преко баржи и чамцима доносе се вреће са песком и повећавају насипи, објаснио је Илић и истакао да је широм Србије ангажована и најтежа механизација која је ноћас допремљена до најугроженијих подручја где се интензивно ради на повећању насипа.

Илић је навео да је на данашњој седници Владе Србије донета одлука о томе да буде проширено Координационо тело за усмеравање активности у отклањању последица насталих активирањем клизишта на територији Србије.

Министар је прецизирао да је Влада определила средства у износу од 98 милиона динара за градњу кућа на подручјима која су додатно угрожена клизиштима, и то за подручја Града Ниша, Љубовије, Бајине Баште, Љига, Коцељева, Уба, Ваљева, Чачка, Краљева, Крагујевца, Лучана, Новог Пазара, као и за подручје Вучја, где је дошло до оштећења бране.

Он је навео да су додатна средстава за набавку нафте, исхрану становништва и стоке додељена општини Јагодина, Тителу, Беочину, Осечини и Жабљу.

На данашњој седници Влада је за помоћ угроженим подручјима определила укупно 195 милиона динара, сумирао је Илић и упутио апел становништву да не подлеже паници јер ће надлежне екипе бити даноноћно на терену.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs