Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > УНИЦЕФ одобрио Србији 600.000 евра помоћи за борбу против птичјег грипа

УНИЦЕФ одобрио Србији 600.000 евра помоћи за борбу против птичјег грипа

Београд, 12. април 2006. године - Потпредседник Владе Републике Србије и председавајући Координационог тела Владе за сузбијање и искорењивање авијарне инфлуенце Мирољуб Лабус саопштио је да је Србија на данас одржаној донаторској конференцији преко УНИЦЕФ-а добила 600.000 евра помоћи за борбу против птичјег грипа.

Томица Милосављевић, Мирољуб Лабус и Ивана Дулић-Марковић
Фото: Танјуг
Лабус је на конференцији за новинаре рекао да је Србији за спровођење свих неопходних мера за борбу против ове болести потребно укупно 28,5 милиона евра, од којих се половина обезбеђује из буџета, док се остатак очекује из донација.

Потпредседник Владе је нагласио да се нигде у свету не зна докле да се иде у превенцију и да ће, ако вирус мутира, неопходна средства бити много већа. Он је подсетио на то да су на светском нивоу, пре месец дана, прикупљена донаторска средства у износу од две милијарде долара и да ће у расподели тог новца учествовати 141 земља.

На данашњој донаторској конференцији, како је навео, представници Владе Србије указали су представницима међународних организација и институција на то шта очекују од те помоћи.

Према његовим речима, Србија је до сада потрошила 4,5 милиона евра за борбу против птичјег грипа, и то 1,2 милиона преко Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и 3,3 милиона преко Министарства здравља.

Лабус је објаснио да ће средства која је данас одобрио УНИЦЕФ бити уложена у бољу комуникацију са грађанима, а пре свега у образовање деце у школама о томе шта учинити ако се појави опасност од вируса птичјег грипа.

Он је оценио да је то изузетно важно с обзиром на чињеницу да је птичји грип у свету до данас највише угрозио популацију младих и изнео податак да је 75 одсто оболелих у свету млађе од 35 година.

Представници међународних организација оценили су на донаторској конференцији да је у Србији организован доста добар и ефикасан систем у борби против ове болести, указао је потпредседник Владе.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде и члан Координационог тела за сузбијање и искорењивање авијарне инфлуенце Ивана Дулић-Марковић рекла је да су надлежне службе у земљи тренутно на великом опрезу јер миграција птица траје и током априла, тако да се ради мониторинг и још су на снази забране о држању живине на отвореном.

Она је навела да је у име Министарства упутила предлог да буду обезбеђена средства за унапређење знања фармера и ветеринара, побољшање дијагностике у лабораторијама, улагање у опрему за успављивање птица, као и за фонд из којег би била надокнађивана штета фармерима и на тај начин спречило прикривање евентуалних случајева заразе.

Министар здравља и члан Координационог тела за сузбијање и искорењивање авијарне инфлуенце Томица Милосављевић рекао је да ово министарство, поред већ урађеног, планира даља улагања у набавку антивирусних лекова и заштитну опрему.

Он је оценио да је у информациону технологију и побољшање комуникације са грађанима потребно уложити приближно 1,4 милиона евра.

Скупу, који је одржан у Палати државне заједнице СЦГ, присуствовали су представници институција из 11 земаља, као и представници Светске банке, УН и Светске здравствене организације.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs