Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.
Могу ли Срби и Албанци да пронађу "заједнички језик" на директним преговорима:- Сматрам да могу и да је то једини начин. На последњем састанку много смо директније и опуштеније разговарали него када је у приштинској делегацији био Хашим Тачи. Крајње отворен и суштински дијалог, међутим, спутавају изјаве да преговори морају да се заврше до краја године и да компромис не мора да буде постигнут. Када тога не би било, велика идеолошка и статусна питања могли бисмо да оставимо по страни и да решавамо стварне проблеме.
Да ли то значи да је план Београда да преговори о статусу за сада остану "по страни":- Не, то нам није намера. Само смо прихватили план Мартија Ахтисарија да се прво преговара о животним питањима.
Вероватноћа да се са преговора о децентрализацији и другим конкретним питањима пређе на разговоре о будућем статусу КиМ:- Ако међународни посредници желе да подигну преговоре на статусно зависни ниво, ми смо спремни. Мој је утисак, међутим, да Контакт група није за то. Јасне су разлике међу њеним чланицама: САД желе да преговори буду што бржи, а Русија да решење буде компромисно и да узме у обзир Резолуцију 1244. Мислим да ће преговори за сада ићи истим "темпом".
О шансама да се нађе компромис:- Не треба имати превелика очекивања јер Срби и Албанци веома дуго нису директно разговарали. Не може се, такође, рећи да се полазне позиције нису промениле јер, рецимо, албанска страна сада пристаје на неке ствари које су за њу пре три месеца биле неприхватљиве, попут институционалних веза Београда са српским општинама на Космету.
Постоји ли опасност од стављања српских преговарача пред "свршен чин": - Албер Роан је, приметно, последњи састанак водио тако да избегне теже несугласице две стране, с намером да попише међусобне разлике и сличности. Почетком идуће недеље од њега очекујемо папир са тим списком слагања и неслагања. Могло би, теоретски, да се деси да Контакт група на основу тога, на принципу "аритметичке средине", понуди готово решење двема странама. Такав поступак у случају децентрализације, међутим, био би обесхрабрујући за остатак преговора.
Да ли се, мимо преговора о статусу КиМ, појачава наша дипломатска активност према међународним центрима моћи: - Управо тако. Дипломатске напоре усмерићемо првенствено ка земљама Контакт групе. Затим, наредне седмице председник Координационог центра Санда Рашковић-Ивић путује у Брисел. Почетком маја очекује се и посета Кини, а у плану су и активности према осталим чланицама Савета безбедности - Грчкој, Словачкој, Данској, Јапану, Аргентини.