Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Представљен пројекат активирања потенцијала Србије дуж реке Дунав

Представљен пројекат активирања потенцијала Србије дуж реке Дунав

Београд, 5. април 2006. године - Помоћник министра за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Гордана Лазаревић истакла је данас да је "Интегрисани социо-економски развојни план за рехабилитацију басена средњег тока реке Дунав и унутрашњег система пловних путева у Србији" развојно оријентисан пројекат који треба да активира потенцијале Србије који се налазе дуж реке Дунав.

Фото: Фонет
Лазаревић је на конференцији за новинаре истакла да је пројекат заснован на иницијативи Владе Србије, која је прихваћена од Европске агенције за реконструкцију (ЕАР) као извршног агента Европске комисије, у циљу стварања основе за појачано инвестирање у Србији ради искоришћавања потенцијала који постоје дуж Дунава.

Она је нагласила да је један од циљева пројекта, који је вредан милион евра, да својим квалитетом, обухватом и идејама произведе основу за будуће активности на развојно оријентисаним програмима, којима би биле идентификоване области, градови и сектори на које би требало усмерити инвестиције на дужи период.

Прве резултате, како је оценила, требало би очекивати до априла 2007. године.

Лазаревић је подсетила на то да 80 одсто привреде Србије тендира у басену Дунава, као и да је ова река некада представљала саобраћајну окосницу и да је само у 1990. години Републици доносила 150 милиона долара прихода од проласка преко реке.

Потенцијали Дунава у Србији били су ограничени и нарушени током санкција и бомбардовања, указала је Лазаревић и додала да је овим пројектом отворена могућност да се обнови прича о потенцијалима Дунава код нас, који могу да се развију како у области саобраћаја, тако и развоју модерних институција за управљање самим пловним путем.

Осим за развој саобраћаја и привредних активности у лукама и бродоградилиштима, постоје велике могућности и за покретање питања еколошке заштите ове реке и околних сливова, као и за развој туризма, нагласила је она и навела да се пројекат односи и на целокупну обнову речних токова у Србији, укључујући и Саву, део Мораве, Тисе и све канале које треба реконструисати.

Према њеним речима, формиран је и пројектни комитет који, поред Министарства за економске односе са иностранством, укључује и сва ресорна министарства која ће дати допринос и максимално искористити овај пројекат за промоцију својих активности како би у следећем кораку то постала и добра основа за привлачење страних инвеститора и туриста.

Економски саветник делегације Европске комисије у СЦГ Есмералда Ернандес Арагонес рекла је да се поменути пројекат уклапа у шему европског акционог плана за регулацију развоја и употребу унутрашњих пловних путева на територији Уније, који је ЕУ израдила пре два месеца и у којем Дунав (коридор 7) има посебно место у оквиру трансевропске саобраћајне мреже.

Програм менаџер ЕАР-а Хасо Молинеус оценио је да би рехабилитација басена Дунава требало да допринесе економском развоју и привлачењу страних инвестиција, што ће омогућити развој привредног сектора и отварање нових радних места.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs