Београд, 24. март 2006. године - Министар просвете и спорта у Влади Републике Србије Слободан Вуксановић најавио је данас да ће посланици Скупштине Србије 27. марта изабрати чланове Националног савета за високо образовање, једног од кључних тела које је задужено за развој високог образовања у Србији.
Вуксановић је на конференцији за новинаре, посвећеној двогодишњици рада Министарства, прецизирао да ће овај савет имати 16 чланова.
Говорећи о реформама у просвети, он је рекао да ће од септембра ове године предшколско образовање постати део обавезног деветогодишњег образовања и васпитања.
Када је у питању основно образовање, донети су нови наставни планови и програми за прва четири разреда, док су планови за пети, шести, седми и осми разред скраћени у просеку за 30 одсто градива, навео је министар.
Он је оценио да су у области средњег образовања спроведени значајни пројекти који ће допринети реформи образовних програма и развоју нових профила, у циљу повезивања средњошколаца са тржиштем и стварања могућности за запошљавање по завршетку школовања.
Министар је подсетио на то да је израђен и предлог измењеног правилника о екскурзијама, као и да је реализован низ пројеката у сарадњи са домаћим и међународним институцијама, као што су увођење двојезичне наставе, пројекат "школа без насиља" и слично.
У области високог образовања донет је кључни пропис - Закон о високом образовању, указао је Вуксановић и напоменуо да је преостало још да буде конституисана комисија за акредитацију и проверу квалитета, да се усвоје акти за реорганизацију универзитета, статути универзитета и факултета, као и да се формирају тела на нивоу тих високошколских установа.
Он је додао да је остварен и напредак у области образовања националних мањина и сарадњи са њиховим националним саветима.
Помоћник министра за високо образовање Емилија Станковић представила је нови индекс и дипломе које ће бруцоши и дипломци у Србији добијати када њихови факултети пређу на нови програм високошколског образовања.
Станковић је навела да је тај индекс садржински потпуно нов и да је у њему предвиђен простор за оцене за све оно што је студент током године радио.
Она је објаснила да ће студенти уз индекс добијати и идентификационе картице, које ће им служити за одлазак у библиотеку, куповину бонова за исхрану и остваривање других повластица.
Према њеним речима, дипломе које ће добијати студенти који по новом програму заврше студије рађене су на заштићеном папиру и у складу са препорукама Европске комисије.
Постојаће три врсте диплома за различите нивое студирања - за завршене основне и специјалистичке студије, као и за звање доктора наука, објаснила је Станковић и напоменула да ће нове дипломе и индекси почети да се употребљавају када им комисија за акредитацију и проверу квалитета изда акредитацију.
Станковић је подсетила на то да је рок који је Законом о високом образовању предвиђен за то да се високошколске установе прилагоде новом програму, који је усаглашен са принципима Болоњског процеса, најкасније две године од ступања на снагу овог документа.