Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Сви који су угрожени последицама елементарних непогода биће збринути

Сви који су угрожени последицама елементарних непогода биће збринути

Београд, 23. март 2006. године - Министар за капиталне инвестиције у Влади Републике Србије Велимир Илић саопштио је да је Влада на данашњој седници донела решења о интервентној помоћи за санирање штета од клизишта у износу од 90 милиона динара и напоменуо да је претходних дана у ове сврхе издвојено још 80 милиона динара.

Илић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, прецизирао да је за село Богдање у општини Трстеник и село Златари у општини Брус издвојено по 30 милиона динара, за општину Љиг 10 милиона и по пет милиона динара за општине Рековац, Коцељева, Горњи Милановац и Осечина.

Он је нагласио да је у овом месецу Министарство за капиталне инвестиције повећаним квотама доделило Дирекцији за путеве Србије 200 милиона динара за санацију клизишта на путевима.

Комплетна процена штете још није завршена, али и републичке и општинске комисије су на терену, рекао је министар и додао да се сваког дана активирају нова клизишта, као и да се због падавина ситуација погоршава.

Према његовим речима, земљотрес који је јуче погодио Мионицу изазвао је одређену штету, а Министарство је, у циљу превазилажења проблема до којих је дошло јуче и током ноћи, издвојило средства за ову општину.

Министар је подсетио на то да је јуче са председником Владе Србије Војиславом Коштуницом био у обиласку општина Љиг, Трстеник и Брус које су угрожене појавом клизишта и поновио да ће изградња кућа почети у понедељак.

Министар финансија Млађан Динкић рекао је да је Влада данас донела Одлуку о образовању Координационог тела које ће се бавити усмеравањем активности у отклањању последица насталих активирањем клизишта и проценом штете на територији угрожених општина.

Он је навео да ће ово тело чинити шест министара, а да ће председник бити министар за капиталне инвестиције Велимир Илић и истакао да је у последње две недеље 370 милиона динара уплаћено интервентно за помоћ настрадалим подручјима.

Већ су потрошена сва средства из буџета која су предвиђена за елементарне непогоде, указао је Динкић, уз напомену да ће бити обезбеђена ванредна средства и да ће сви који су сада угрожени бити збринути.

На следећој седници Владе, како је најавио, биће одобрена ванредна средства, а Министарство финансија ће размотрити могућност узимања још једног кредита од Развојне банке Света Европе.

Прошле године смо од ове банке узели један кредит за отклањање последица поплава у Банату, подсетио је Динкић и рекао да је то било под веома повољним условима.

Он је, такође, навео да је Влада данас прихватила Нацрт уговора којим се омогућава докапитализација Комерцијалне банке, највеће домаће банке, од стране Европске банке за обнову и развој (ЕБРД).

Министар је прецизирао да ће ЕБРД платити 70 милиона евра за 25 одсто власништва у овој банци да би постала мањински акционар у њој, док ће држава и даље бити већински власник са 50,7 одсто капитала.

ЕБРД плаћа скоро три пута више у односу на вредност банке, указао је Динкић и додао да су преговори трајали шест месеци и да ова трансакција отвара могућности за то да Србија добије банку која ће моћи да послује и ван граница земље.

Према његовим речима, докапитализацијом ће Комерцијална банка, уместо садашњих 75 милиона евра, имати капитал од 170 милиона евра и тиме постати убедљиво најјача банка у Србији, не само по висини штедње већ и по висини капитала, и прва банка која ће почетком априла аплицирати за лиценцу у Босни.

Министар здравља Томица Милосављевић рекао је да је ово министарство обавестило Владу о активностима Радне групе за борбу против птичјег грипа током прошле недеље због случаја преношења овог вируса са дивљих птица на домаћу живину и приликом постављања сумње на могућ случај инфицирања људи.

Милосављевић је објаснио да је у прецизно утврђеној процедури извршена изолација четири особе, које су, након што су стигли негативни резултати на птичји грип, пуштене кући.

Оцена је Радне групе, Министарства и представника Светске здравствене организације да је поступање у овом случају било правовремено и на прави начин, нагласио је министар и поновио да нема разлога за панику, али да је опрез неопходан.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs