Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Ове године страна улагања у Србију две милијарде долара

Ове године страна улагања у Србију две милијарде долара

Београд, 16. март 2006. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић изјавио је данас да је у 2005. години остварен рекорд у висини страних улагања од 1,5 милијарди долара и изразио очекивање да ће до краја ове године стране инвестиције износити више од две милијарде долара.

Париводић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати рада Министарства за економске односе са иностранством у протекле две године, навео да је оно координирало више од 700 милиона долара стране помоћи за Србију.

Он је као веома значајно истакао то што је усвојена Стратегија за подстицај страних улагања, која представља детаљан план даљих реформи за унапређење пословног амбијента Србије.

Према његовим речима, у овом периоду побољшан је пословни амбијент, што су потврдиле оцене Светске банке и ЕБРД-а, према којима је Србија прва земља по брзини спровођења реформи.

У прилог томе говори и податак да је Министарство трговине САД прогласило Србију за најатрактивније тржиште месеца јануара 2006. године.

Када је реч о законодавној активности, Париводић је подсетио на то да су на предлог Министарства усвојени закони о спољнотрговинском пословању и о хипотеци, да се у скупштинској процедури налазе закон о арбитражи и о ефикасној заштити интелектуалне својине, док су у припреми закони о индустријским и технолошким парковима и факторингу.

Он је нагласио да је Министарство имало координациону улогу у закључивању уговора о концесији, у вредности од 170 милиона долара, са другим највећим конгломератом на свету Рио Тинтом.

Министарство води активне преговоре за приступање Србије Светској трговинској организацији (СТО), ради на одређивању листа роба у преговорима са ЕУ, навео је Париводић и најавио да ће у априлу почети преговори за унификацију зоне слободне трговине кроз један уговор.

Према његовим речима, доношењем Уредбе о Еуро 3 моторима олакшан је увоз страних аутомобила.

Министар је истакао да су брзе и суштинске системске реформе кључне за успех Србије и прецизирао да се то првенствено односи на приватизацију градског грађевинског земљишта, грађевинске прописе, као и на даљу либерализацију спољне трговине.

Задатак Министарства у 2006. години је преокрет слике Србије, рекао је Париводић и најавио да ће на данашњој седници Влада усвојити пројекат брендирања Србије који се заснива на промоцији наше земље као одредишта за страна улагања, промоцији српског извоза и туризма и на економској дипломатији.

Предстоји активан рад на привлачењу великих инвестиција, пре свега за изградњу аутопутева Хоргош - Пожаревац и према грчкој и бугарској граници, затим на унапређењу телекомуникација, приватизацији енергетског сектора, првенствено НИС-а, и увођењу мера за подстицање извоза.

Он је изразио очекивање да ћемо убрзо закључити Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ и добити статус земље кандидата, као и да ће током 2008. године бити окончан процес приступања Србије СТО.

Министар је оценио да је интензивирање билатералне сарадње са великим привредама као што су немачка, француска и јапанска, као и сарадње са суседима и традиционалним тржиштима од великог значаја, уз напомену да један од приоритета представља и одржавање развојне подршке донатора.

Говорећи о билатералној сарадњи, Париводић је подсетио на то да је Министарство учествовало на трговинским и инвестиционим скуповима у Грчкој, Великој Британији, Израелу, САД и Русији, а за ову годину планирано је оснивање пословних савета са Словачком, Мађарском, Аустријом, Кипром и Француском.

Министарство ће, како је наговестио, бити организатор Бечког економског форума, који ће окупити премијере свих земаља у региону 11. и 12. јуна у Београду.

Он је нагласио да су страна улагања од суштинског значаја за Србију јер ће подићи животни стандард, омогућити отварање нових квалитетних радних места, повећати стручност кадра и извоз и од српске привреде направити модерну конкурентну привреду.

Имајући у виду Стратегију за подстицање страних улагања, најзначајнији циљ је да за десет година Србија буде чланица ЕУ, са најдинамичнијом привредом југоисточне Европе, која ће бити заснована на високим технологијама и знању, са високом запосленошћу и сталним растом животног стандарда, који подразумева више од 10.000 долара БДП-а по глави становника, указао је министар.

Државни секретар у Министарству за економске односе са иностранством Влатко Секуловић најавио је да ће ове године почети радови на аутопуту Хоргош - Пожега и додао да су у току преговори за три концесије за бакар, злато и пратеће метале на Црном врху код Бора.

Он је напоменуо да најзначајни резултат прошле године представља раст извоза за више од 30 одсто, при чему је дефицит смањен за приближно 12 одсто.

Споразум о трговини текстилним производима је први споразум који је Србија потписала са Европском унијом, рекао је Секуловић и објаснио да је то допринело томе да се извоз удвостручи.

Секуловић је навео да Министарство припрема сет мера за повећање извоза које би требало да подстакну интернационализацију српских предузећа, а које ће бити у складу са правилима СТО и ЕУ.

Према његовим речима, за сада је уговорено 360 милиона долара помоћи Србији, а до краја године очекује се да ће помоћ достићи износ од 700 милиона долара.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs