Београд, 14. март 2006. године - Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас да је у протекле две године у потпуности обезбеђено стабилно и уредно снабдевање становништва и привреде свим врстама енергената и да је у том периоду достигнута највећа енергетска сигурност Србије у последњих 15 година.
Наумов је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати рада Министарства у последње две године, навео да је заокружен правни и законодавни оквир везан за деловање енергетских субјеката у Србији.
Он је рекао да су донети Закон о енергетици и Стратегија развоја енергетике до 2015. године, као и да је извршена реорганизација јавних предузећа и да је потписан
Уговор о енергетској заједници.
Доношењем Закона о енергетици убрзан је процес интеграције наше енергетике у Европу, оценио је министар, уз напомену да смо постали део трећег по величини тржишта на свету, односно паневропске заједнице.
Према његовим речима, доношењем овог документа створен је јасан правни оквир за процесе реорганизације Електропривреде Србије (ЕПС) и Нафтне индустрије Србије (НИС), али је и стављено до знања да желимо да сачувамо националне енергетске компаније од распродаје.
Важан задатак Министарства било је стратешко планирање развоја енергетике усклађено са укупним растом привредне активности, а Стратегија развоја енергетике била је управо такав документ, који је после широке стручне расправе усвојен у Скупштини Србије, указао је Наумов.
Министар је нагласио да је најважнији циљ у наредном периоду израда преосталих подзаконских аката која ће омогућити увођење нових правила рада, пословања и развоја енергетског сектора Србије, као и партиципацију страног и приватног капитала у изградњи нових енергетских објеката.
Други важан циљ који проистиче из Закона о енергетици је израда програма остваривања Стратегије развоја енергетике до 2015. године, и то за све енергетске производне секторе - Србијагас, Транснафту, НИС а.д., ЕПС, ЕМС и комуналне електране, навео је он.
Наумов је потврдио да су планиране заједничке активности овог министарства са другим министарствима на изради предлога за ратификацију и коришћење механизама Кјото протокола, изради стратегије одрживог развоја, као и пословима око израде докумената везаних за стабилизацију и придруживање ЕУ.
Према његовим речима, од инфраструктурних послова приоритет имају завршетак изградње подземног складишта "Банатски Двор", изградња гасовода Ниш–Димитровград, као и завршетак изградње ТЕ" Колубара Б".
Помоћник министра рударства и енергетике Александар Влајчић истакао је да је циљ Сектора за електроенергетику јачање међународне позиције наших електроенергетских компанија, пре свега ЕПС-а и Србијагаса.
Он је изразио очекивање да ће Уговор о стварању енергетске заједнице земаља југоисточне Европе бити ратификован до средине године у Скупштини Србије и додао да се неке одредбе овог уговора већ примењују, с обзиром на то да је у току интензиван транзит електричне енергије преко осам граница које нас окружују.
Влајчић је, у циљу имплементације одредби овог уговора, најавио стварање националног тржишта електричне и других видова енергије и отварање тржишта и укључење у паневропско тржиште са пуном применом тржишних и економских механизама, уз напомену да је солидарност са електроенергетским системима земаља у окружењу од великог значаја.
Помоћник министра Милутин Продановић навео је податак да је за завршетак прве фазе изградње подземног складишта "Банатски Двор" потребно 11,5 милиона евра.
Према његовим речима, стратешки циљ Министарства представља повезивање са европском мрежом нафтовода и гасовода, а планирано је и повезивање са гасоводним системом Бугарске, односно завршетак правца Ниш–Димитровград, чија вредност износи 60 милиона долара.
Продановић је указао на неопходност интензивирања коначних договора око изградње паневропског нафтовода Констанца–Панчево–Омишаљ–Трст и навео да би ових дана у Италији требало да буду потписани споразуми за отпочињање његове изградње.
Он је наговестио да у наредном периоду предстоји и потписивање колективних уговора са Србијагасом, Транснафтом, НИС-ом и Рафинеријом нафте Београд.
Продановић је подсетио на то да је први пут после 70 година Министарство рударства и енергетике расписало први јавни позив за
давање концесија за истраживање борне руде.
Министарство ће наставити интензивирање и спровођење споразума са Србијагасом и локалним заједницама у Србији о гасификацији што већег броја општина у Србији, најавио је он.